Neden E-Ticaret?

Günümüzde e-ticaret tüm dünyada geniş kitlelere kısıtlı sermaye ve yatırımlarla ulaşabilmeyi mümkün kılıyor. Bu sebeple sıklıkla kurumsal işinden istifa edip e-ticarete atılan birçok yatırımcıyla karşılaşıyoruz.

Bize en çok sorulan sorulardan biri de ”Kurumsal hayatımı sonlandırıp e-ticarete başlayacağım, başarılı olur muyum?” oluyor.

İnternet üzerinden yapılabiliyor olması, evden kolayca çalışılabiliyor oluşu ve e-ticaret sitelerinin altyapılarının kullanımının oldukça kolay olmasıyla e-ticaret, özellikle kendi işini kurmak isteyen beyaz yakalıları cezbediyor.

Yalnız e-ticaret dışarıdan kolay gibi görünse de aslında düşünüldüğü kadar kolay ve çabuk para kazandıran bir sektör maalesef ki değil. Tabii ki bu iş modeli de diğerleri gibi emek, yoğun çalışma ve özveri istiyor.

Eğer e-ticaret yapmaya karar verdiyseniz bunu ek iş ya da hobi olarak değil kendi işiniz haline getirmeli ve  başarılı olmak için sağlam adımlar atmalısınız.

Başlamadan önce kendinize şu soruları sorun:

  • Neden kendi işinizi kurmak istiyorsunuz?
  • Bunun için gereken disiplin ve özveriye sahip misiniz?
  • Sürekli değişen koşullara ayak uydurabilecek misiniz?
  • Doğru zamanda doğru kararlar alıp, hata yaptığınız zaman hatalarınızın sorumluluğunu üstlenebilecek misiniz?
  • Kendi işinizi kurmak beraberinde risk, sorumluluk, iş yükü ve stres getirir. Tüm bunları ve kriz anlarını yönetebilecek misiniz?
  • Başarılı olmamanız halinde pes mi edeceksiniz yoksa devam edecek motivasyonu kendinizde yaratabilecek misiniz?

Tüm bunları cevapladıktan sonra hangi konularda iyi olduğunuzu belirleyin.

E-ticarete uygun olduğunuzu düşünüyorsanız yetkin olduğunuz konular ile e-ticaret fikrini hangi noktada buluşturabilirsiniz araştırın.

Artık karar verdiniz ve başlayacaksınız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Gelin size adım adım süreci anlatalım;

İş Planı Oluşturun

Yapacağınız tüm adımları detaylıca planlayın çünkü planlanmamış her iş risklere ve hatalara gebedir.

Hangi Alanda Çalışacağınıza Karar Verin

Türkiye pazarında (N11, Hepsiburada, Gittigidiyor, Amazon.tr) mı ticaret yapmak istiyorsunuz yoksa Amerika ya da Avrupa Amazon’da mı? Satış yapmak istediğiniz platformu araştırın, e-ticaretle ilgili hiçbir fikriniz yoksa hata payını en aza indirgemek için danışmanlık ya da e-ticaret kursu alın.

Türkiye pazar yerleri eğitimi için buradan, Amazon Fba eğitimi için buradan bilgi alabilirsiniz.

Piyasa Araştırması Yapın

Satış yapmak istediğiniz pazarın dinamiklerini, pazar potansiyelini, satacağınız ürün için yeterli talep oluşmuş mu araştırın. Hangi ürünü satacağınıza karar veremiyorsanız, Ne satılır uygulamamızdan yararlanabilirsiniz.

Sizden Önce Bu İşi Yapanları Dinleyin

Yapacağınız işi halihazırda yapıyor olan başarılı ya da başarısız olmuş insanları dinleyip kıyaslama yapın. Youtube’dan örneklerini takip edebilirsiniz.

Masrafları ve Giderleri Hesaplayın

Şirket kurmanız gerekli mi? Gerekliyse size ne kadara mal olacak, giderlerinizi tek tek hesaplayın ve mali durumunuzu gözden geçirin.

Eksik Olduğunuz Konularda Destek Alın

Ticaret mantığını çözmüş ve işlerinizi yürütecek seviyeye gelmiş olabilirsiniz fakat ara ara destek almanız gereken durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Özellikle marka oluşturma, mağaza ve şirket açma aşamalarında işinde yetkin muhasebeci, grafiker, tasarımcı ya da fotoğrafçılarla çalışmanız oldukça önemli.

Karar verdiğiniz noktada tüm riskleri göz önünde bulundurarak girişimlerinizi tamamlamalısınız. Daha önce E-Çözümleri Blog’ta paylaştığımız ‘’E-Ticarette Yapılan Hatalar’’ yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlgili Rehber

Amazon Türkiye’ de Nasıl Mağaza Açılır

Gittigidiyor’da Nasıl Mağaza Açılır

N11’de Nasıl Mağaza Açılır

Hepsiburada’da Nasıl Mağaza Açılır

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları