E-Ticarette Sıklıkla Yapılan Hatalar

1.FİYAT ANALİZİ

Ürün satışına başlamadan önce rakiplerinizin satış grafiklerini yakından takip etmeli, kar-zarar tablonuzu detaylı bir şekilde oluşturmalısınız.

Girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan biri satacağı ürün çok kaliteli olursa fiyatı yüksek olsa bile satacaktır diye düşünmelidir.

Fiyat odaklı rekabetin yüksek olduğu e-ticaret platformlarında ürün satarken rakiplerinizin fiyatlarını analiz etmelisiniz.

Rakibinize göre daha kaliteli ürün satmalı ve ulaşılabilir fiyatlarda ürün fiyatlandırması yapmanız müşterilerin dikkat çekecektir.

2. GÖRÜNMEYEN GİDERLER

Ufak tefek demeden tüm giderleri hesaba katmalı, gelir-gider tablonuzu tüm masraflarınızı baz alarak oluşturmalısınız. Ürünün maliyetleri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ekstra masrafları da göz önünde bulundurmaktır.

Kargo, paketleme ve faturalama masrafları gibi görünmeyen giderleri ürününüzün satış fiyatı  üzerinden ayarlamanızda veya bu giderleri minimuma indirmenizde yarar var.

3. STOK TAKİBİ

Stoklarınızı sürekli güncel tutmalısınız. Özellikle birden fazla pazar yerinde satış yapıyorsanız stoklarınızı takip etmek zorlaşabilir. Karışıklık olması durumunda stoğunuzda bitmiş bir ürünü online’da müşterinin satın alması mümkün. Bu gibi aksaklıkları yaşamamak için stoklarını düzenli olarak kontrol etmenizi ve zorlandığınız noktada pazar yeri entagrasyonu kullanmanızı öneririz.

Gün içinde fazla satışın olduğu zamanlarda sürekli kağıt fatura kesmek can sıkıcı olabilmektedir. E-faturaya geçerek bir entegrasyon programıyla çalışmanız fatura konusunda da iş yükünüzü azaltacaktır.

4. SATIŞ ÖNCESİ VE SONRASI DETAYLI ÇALIŞMA

Ürününüzü oluşturma aşamasında paketleme ve dizaynın, sonrasında izlenecek doğru lansman ve reklam stratejilerinin öneminden önceki yazılarımızda sıkça bahsetmiştik. Ürün maliyetlerinizi arttırmayacak şekilde ama özenli-dikkat çekici bir paketleme yapmanız ürün lansmanı sırasından şansınızı ve dönüşüm oranınızı arttıracaktır. Mağazanızı ve ürün sayfanızı detaylı ve özenli bir şekilde hazırlamalısınız. Ürün başlığı, fotoğrafları ve açıklamaları satışlarınızı doğrudan etkileyecek unsurlar.

Ürününüzü satışa sunduktan sonraki süreçte de müşteri memnuniyetiniz için detaylı bir şekilde çalışmalısınız.

5. TREND ÜRÜNLERE TAKILIP KALMAMAK

Birçok e-ticaret platformunda zaman zaman trend olmuş astronomik satışlar gerçekleştirmiş ürünler bulunmaktadır. Bir dönem trend olan stres çarkı gibi. Bu gibi ürünlerin ömrü kısa olacaktır.

Kalıcı bir iş modeli geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken her dönem satabilecek kalıcı bir ürün bulmaktır. Bunların yanında hızlıca kar edebilmek için trend ürünleri yakalayabilirsiniz. Yeni ürünleri sürekli takip etmeli lakin hata payını en aza indirgemek için kısa dönemde bir anda trend olan ürünlerden uzak durmanızı öneririz.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları