Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 5: Markanızı Genişletin

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 5: Markanızı Genişletin

Bu serinin beşinci ve son haftası ve markanızı nasıl genişleteceğinizi ele alacağız.

İlk kez giriş yapıyorsanız, bu seri karlı ve eğlenceli bir e-ticaret işi oluşturmak için atmanız gereken tüm adımları açıklar.

İşte şimdiye kadar ele aldıklarımız.

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 1: Markanızı Tanımlama – 2

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 2

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 3 : Bir Ürün Seçin

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 4: Markanızdan Para Kazanın

Birlikte geçirdiğimiz son haftada, bir e-ticaret markası oluşturmanın en gizemli unsurlarından hangisinin tartışmalı bir şekilde olabileceğini açıklayacağım: ölçeklendirme ve genişleme.

Birinci ila üçüncü kısımlarda tarif ettiğim üç yöntemden birini kullanarak e-ticaret markanızı önceden oluşturmuş olmalısınız. Ama büyük soru her zaman “Sırada ne var?”

Bu makalenin tam olarak umduğu şey budur.

Ancak dizideki bu giriş, sizi varsaydığı ve bir ile üçüncü bölümlerde tanımlanan adımları atmaya başladığı için daha önce gelenlerden biraz farklıdır. Yine de olmasanız bile (veya yaptığınız şeyin ne olduğunu bile fark etmeden adımlarını atan bir e-ticaret satıcısı olsanız bile) içeriği takip edebilmeniz gerekir.

Markanızı bir sonraki seviyeye nasıl taşıyabilirsiniz?

E-ticaret markanızdaki bu aşamada iki marka birbirine benzemez. Bununla birlikte, markanızı ilk konseptinin ötesine taşımak için hangi önlemleri almanız gerektiğini düşünmek için izlemenizi tavsiye ettiğim adımlar bunlar.

  1. Marka Değerlendirme: Hala mesajı?

Artık markanızın büyümesi için zamana sahip olduğuna göre, kendinize şunu sorun: Markanız hala yapmak için hazırladığınız şeyi yapıyor mu? Markanızın tüm unsurlarına bakın: kitleniz, ürünleriniz ve platformlarınız. Hala markanızın arkasındaki temel konsepti temsil ediyor mu? Hâlâ ele almak için belirlediğiniz aynı sorunları mı ele alıyorsunuz? Tabii ki, vites değiştirmek biraz sorun değil.

Bazen markanızın çekmeye hazır olduğunuzdan farklı bir kitleye sahip olduğunu keşfedersiniz. Ya da belki de ilk başta sahip olduğunuzu bilmediğiniz yeni bir acı noktası buldunuz. Hatta birincisine ek olarak ürününüzden hoşlanan yeni, ikincil bir kitleye ulaşan yeni bir satış kanalı bile keşfetmiş olabilirsiniz. Bu gibi değişikliklerle bile, e-ticaret markasını oluşturmak için belirlediğiniz nedenlere odaklanmanız önemlidir.

  1. Markanıza iyileştirmeler getirin

Markanızı tam olarak inceledikten sonra iyileştirmeler uygulamaya başlayın. Markanızın incelenmesi sırasında topladığınız veriler, nereden başlayacağınız konusunda size bir fikir vermelidir. En önemlisi, incittiğiniz en büyük alanlarla başlamaya çalışın. Aşağıda çözümlerle birlikte bazı örneklerin bir listesi verilmiştir. Tabii ki, bu kesinlikle kesin bir liste değildir.

Sosyal medya hesaplarınız büyümüyor.

Sosyal medya birçok insan için zordur. Ancak sosyal medyada çalışmanın en iyi yolu öncelikle aşağıdakileri tanımaktır: Ürünlerinizi fazla satmayın. Genel olarak insanlar sosyal medyada satılmaktan nefret ederler. Bunun yerine sosyal medyayı, takipçilerinizi satmak için değil, onları yakalamak için bir fırsat olarak kullanın. Otantik ol. Sahte ortamın sosyal medyadan bile fark edilmesi kolaydır. Eğer eğlenceliysen, komik ol. Ancak komik değilseniz, ilgi çekici başka bir şey paylaşın.

Markanızda kalın. Paylaştığınız içerik her zaman markanız ve mesajınızla alakalı olmalıdır. Komik bir meme paylaşıyorsanız, memenin özellikle kitlenizi hedeflediğinden emin olun. Veya harika bir video yayınlarsanız, videonun yaptığınız şeyle alakalı olduğundan emin olun. Duygulara odaklanın. Facebook’un emoji sistemini düşünün: aşk, gülmek, sürpriz, öfke ve üzüntü gibi. Son beş emojinin duygularına dokunabilirseniz – Facebook’ta veya başka bir şekilde – kazanıyorsunuz. Ayrıca, kitlenizi etkileyip etkilemeyeceğinden emin değilseniz, kendi duygularınızı düşünün. İçeriği ilk gördüğünüzde bu duygulardan birini hissettiyseniz, muhtemelen başkaları da görecektir.

Bu unsurları anladıktan sonra, sosyal medya mesajınızı oluşturmaya başlayın ve marka üzerinde olduğunuzdan emin olun.

Yeni bir kitle bulmaya odaklanmayın. Bunun yerine, sahip olduğunuzdan hoşlanmaya odaklanın. Ürününüzü zaten önemseyen kişilere ne kadar çok yazarsanız, aynı zamanda daha fazla kimin umursayabilme olasılığı o kadar artar. Ancak, ilk kitlenizi henüz duymamış olanlar lehine görmezden gelirseniz, çekirdek grubunuzu kaybetme olasılığınız yüksektir. Ve tutarlılığı koruyun. Sosyal medya hesabı oluşturmak, nişan almak ve mesajınızı iletmekle ilgilidir. Ancak bu, hesaplarınızı spam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Ancak her gün en az birkaç gönderi almaya çalışın. Bir sosyal medya platformu çalışmıyorsa, bırakın. Hiçbir yere gitmeyen bir kitle oluşturma platformuna odaklanma hatasını yapmayın. Facebook’un nasıl çalıştığını seviyorum, ancak zamanım ve çabalarım için neredeyse hiç yatırım getirisi olmadığını anlıyorum. Bunun yerine, izleyicimi oluşturmak için Youtube ve Instagram kullanıyorum.

Bir e-posta listesi oluşturmak istiyorsunuz ancak nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz.

Bir e-posta listesinden daha iyi bir pazarlama aracı yoktur (Bu benim başladığım zaman dilimi için geçerliydi şimdi farklı araçlara kaymış olabilir bu yüzden dikkat ediniz). Bir müşteri veya hayran size e-posta adresini verdikten sonra, onlara yeni içerik gönderme ve onlara pazarlama yapma izni verir. (Bu iznin belirsiz olmadığını unutmayın. Kitlenize saygı göstermelisiniz. Onlara spam göndermeyin veya gelen kutularını doldurmayın ve her zaman abonelikleri iptal edin.)

E-Postaya nasıl gidilir?

İlk olarak, potansiyel kitlenize değerinizi gösterin. Bunu sosyal medya platformlarında yapabilir, forumları paylaşabilir ve hatta reklamlarda bile yapabilirsiniz. Bu nedenle özellikle ücretsiz içerik sunmayı seviyorum. Ardından, kaydolmak için daha da fazla değer sunun. Potansiyel müşteriniz markanızı ilk değer sunumunuzdan deneyimledikten sonra, kibarca (içerik, pop-up vb. Yoluyla) ek değer karşılığında e-postalarını isteyin. Genellikle, sunduklarınız sizin açınızdan daha fazla değer göstermelidir. İsteğe bağlı: E-postanızı verdikten sonra, arka uçta küçük bir soru sorarak bunları dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Yine, dolar tutarı için sunduğunuz değerin, güvenlerini kazanmak için ne kadar vermek istediğinizi gösterdiğinden emin olun. Teklifi reddederse, yine de e-posta adresiniz olduğunu unutmayın. Bu nedenle, markanız ve mesajınızla değer göstermeye devam edin. Bunu yaptığınızda kitleniz e-postalarınızı açmaya ve bağlantılarınızı tıklamaya devam eder.

Ürünleriniz hakkında kötü yorumlar alıyorsunuz.

Kötü eleştiriler, özellikle pazaryerleri gibi kötü bir ürün incelemesinin sizi önemli ölçüde etkileyebileceği satış platformlarında başa çıkmak zor olabilir. Ancak gözden geçireni veya platformu suçlamadan önce kendinize şunu sorun: ürününüz markanızın ve mesajının gerçek bir temsili miydi? Ürününüzü oluştururken, müşterinizin acı çeken noktalarına değinmek için elinizden geleni yaptınız mı? Sadece derecelendirmenin olumsuzluğuna bağlı kalmayın. Müşterinin söylediklerini okuyun. Ürünü nasıl kullanacaklarını anlayamazlarsa, anlaşılması kolay talimatlar sunmadığınız için mi? Ürün hasar gördüyse, ürünü sağlam bir pakete koydunuz mu? Böyle bir şey olması durumunda kutunun içinde sizinle iletişime geçmenin bir yolunu teklif ettiniz mi?

Evet, incelemeler daha fazla ürün satmanıza yardımcı olur. Ama aynı zamanda sizi yolunda tutarlar. Onları kullan!

Satış Kanalınız Markanızı veya Mesajını Doğru Bir Şekilde Temsil Etmiyor.

Bir satış kanalıyla ilgili sorun yaşıyorsanız şunu göz önünde bulundurun: satış kanalı markanızla ve mesajıyla çakışıyor mu? Ve sonra ters çevirin: markanız satış kanalının markası ve mesajı ile çakışıyor mu? Bazen, ilk soruya olumlu cevap vermek kolaydır, ancak ikincisi daha zor bir sorudur.

Örneğin Amazon’u ele alalım. Bu onların görev beyanı:

“ Vizyonumuz Dünya’nın en müşteri merkezli şirketi olmak; insanların çevrimiçi satın almak isteyebilecekleri her şeyi bulup keşfetmeleri için gelebilecekleri bir yer oluşturmak.  “

Müşteri merkezli olabilirsiniz, ancak Amazon’un müşterileri yalnızca ürününüzle ilgilenen kişilerden daha fazlasıdır. Her türlü ürünle, hatta rakiplerinizin bile ilgisini çekiyorlar. Bu nedenle, Amazon’un yarattığı ortam her zaman markanızla veya mesajıyla çalışmayabilir. Ayrıca, şirketinizin ilkeleri satış kanalının kendisi ile uyumlu olmayabilir.

Louis Vuitton veya Rolex hatları boyunca lüks bir ürün satıyorsanız, doğal olarak n11 veya gittigidiyor gibi düşük maliyetli bir satış kanalı mesajınızla çalışmayacaktır. Bazen bu farkındalık, markanız için yeni satış noktaları keşfetmenize yol açabilir. Bu değişiklik zor olabilir, ancak uzun vadede mesajınız için en iyisi bu olabilir.

3. Neyin İşe Yaradığını Belirleyin

Marka incelemeniz yalnızca markanızla ilgili sorunun ne olduğunu bulmakla ilgili değildir. Aynı zamanda neyin işe yaradığına bakmakla da ilgilidir. İnceleme analizinizde keşfettiğiniz güçlü yönler, markanızın gelişimi için çok önemlidir, bu yüzden bunları ikiye katladığınızdan emin olun. Örneğin, Instagram’da bir kitle oluşturma konusunda çok başarılıysanız, oraya çok sayıda harika içerik ve bolca ilgi ile odaklanmaya devam edin. Veya insanlar oluşturduğunuz ürünlerden birini seviyorsa ve satışlar bunu gösteriyorsa, aynı müşteriler için başka bir ürün oluşturmanın bir yolunu bulun.

  1. Teste devam edin!

Başarılı bir e-ticaret markası oluşturmak düz bir yolculuk değildir; döngüsel. Test etmeye, öğrenmeye, geliştirmeye ve genişletmeye devam edin. Markanız için verilere sahip olduğunuzda ve sürece iyileştirmeler uyguladıktan sonra 30 gün içinde markanızı ve işletmenizi yeniden değerlendirin. Geri adım atın ve ne olduğunu bir kez daha gözlemleyin. Geliştirmelerin işe yarayıp yaramadığını ve belirli alanlarda ikiye katlamanın ek çabaya değip değmeyeceğini kendinize sorun. Bu döngüyü tekrarlama alışkanlığı kazandıktan sonra markanız büyümeye devam edecektir. Ayrıca, markanızda neler olduğunu sürekli olarak anlamanız, ortaya çıkabilecek yeni sorunları ele almanız için fikir ve esneklik sağlar.

Daha fazla bilgi mi arıyorsunuz?

Genel olarak, bu seri geniş bir fırça ile marka yaratma adımlarını yol gösterir. Ancak umarım, siz de başarılı bir marka oluşturabilmeniz için size daha fazla kendi başınıza öğrenmeye başlamanız için çerçeve sağlamasıdır. 

Markanıza başlamakla nasıl yaptığınızı yorumlarda bize bildirin ve Facebook Grubumuz Türkiye ‘nin En Büyük Pazaryeri Satıcı Grubu ‘na katılın.

İyi şanslar!

Paylaşmak önemsemektir!

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir