Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 2

“E-ticaret Markası Nasıl Oluşturulur” serimize devam ediyoruz! Bu seri, bir e-ticaret markasını başlatmak ve büyütmek için gereken tüm adımları kapsar. Markanızı tanımlamaktan ürün oluşturmaya, satış kanalını kullanmaya kadar her şeyi keşfediyoruz. Bu hafta, e-ticaret markanız için hedef kitlenizi nasıl bulacağınızı açıklıyorum.

2017 yazının sonlarında, e-ticaret işimi yeni bir oluşum ile başlatmaya karar verdim.

Sadece e-ticaret kariyerimin ilk birkaç yılında kârlılığa dayalı olarak seçtiğim ürünleri satıyordum, ancak bu sefer beni heyecanlandıran ve uzun süredir ilgimi çekecek bir şey yapmaya karar verdim. Bu yeni iş hayatımda engellerle karşılaşsam bile yaptığım şeyden zevk alabilirdim.

Daha çok müşteri topluluğuna odaklanan yeni bir marka oluşturmam lazımdı. Bunu yapmak için, bir ürün satmak veya bir satış kanalı kullanmak yerine hedef kitlemizi oluşturmaya odaklanmam gerekiyordu. Bu marka (umarım) sadece kârlı olmakla kalmaz, aynı zamanda yapmaktan ve ilgi duymaktan hoşlandığım bir şey olurdu.

Neden bir kitle oluşturmalı?

Bir kitle bulmak, sadece hayranlar kazanmaktan daha fazlasıdır. Bu, sunduğunuz ürün ve hizmetlere adanmış sadık bir müşteri kitlesi oluşturmakla ilgilidir.

Örneğin, sadece iPhone telefon kullanıyorum. Samsung veya Huwaei ‘den hoşlanmıyorum, diğer markalar önde olsa dahi ben bir marka sadakatçısı olarak tercihim iPhone ‘dan yöne olacaktır. 

Bir kitle oluşturmanın en iyi yanı, başarılı olmak için milyonlarca hayrana ihtiyaç duymamanızdır. Tech guru ve Silicon Valley efsanesi Kevin Kelley, 1.000 gerçek hayranı alabiliyorsanız hazır olduğuna inanıyor.

1000 Hayran adlı makalesinde şöyle yazıyor:

“Gerçek bir fan, ürettiğiniz her şeyi satın alacak bir fan olarak tanımlanıyor. Bu diehard hayranları şarkı söylemek için 200 mil sürecek; kitabınızın ciltli ve ciltsiz ve sesli sürümlerini satın alacaklar; bir sonraki heykelcik manzarasını görünmeden satın alacaklar; ücretsiz Youtube kanalınızın “en iyi” DVD versiyonu için ödeme yapacaklar; ayda bir kez şefinizin masasına gelecekler. Bunun gibi yaklaşık 1000 gerçek hayranınız varsa (süper hayranlar olarak da bilinir), geçimini sağlayabilirsiniz, bir servet değil. ” 

Hedef kitlenizi bulma

Yapmam gereken ilk şey bir niş seçmekti. Bu kelimeyi ilk kez duyanlarınız için bir niş, daha büyük bir pazarın belirli bir alt kategorisidir. Tipik olarak, nişler daha az genel rekabete sahiptir, bu da başarıyı bulmayı biraz kolaylaştırır.

Örneğin, sağlık ve zindeliğe odaklanmak istediğinizi varsayalım. Bu, içine girilemeyecek kadar geniş bir pazar. Yani bir niş bulmak için, erkeklerin vücut geliştirmesine biraz daha inersiniz. Ama bu bile çok geniş olabilir. Bunun yerine, niş içinde bir niş arayabilirsiniz – jimnastik, serbest ağırlıklar, makine kaldırma, vücut geliştirici besinler vb. ve daha sonra daha da ileri gidebilir ve bu nişin bir alt kısmını seçebilirsiniz.

Cep telefonu aksesuarlarını pazarım olarak seçtim. Bu pazara girmenin kolay olmayacağını biliyordum. Sonuçta, çok rekabetçi bir piyasa ve her geçen gün yeni rakiplerim piyasaya adım atacaktı.

Daha büyük pazara gitmek için markaların kendi ürünlerini pazarlama kolları ve hayran siteleriyle rekabet etmek zorunda kalacağım. Ayrıca, dikkate almam gereken bazı fikri mülkiyet düşünceleri de vardı. Bu yüzden odağımı biraz daraltmaya karar verdim.Bu kategorinin içinde beş ana alt kategori var. En son odaklanmaya karar verdim: Bu beş ana alt kategorinin içinde markalaşmanın en az olduğu ve hedef kitlenin bir markaya odaklanmadığı bir alt kategoriden girmemin benim için mantıklı olacağını düşündüm.

“Dar” göreceli bir terimdir. Niş kitlem artık tüm içeriklerimi okuyan ve kullanan 50.000’den fazla takipçi. 

Bu makalede, daha sonra kendim için sağlam bir pasif gelir oluşturarak ülkemizde ve Avrupa ’da aylık ürün sürümleri oluşturmak için kullandığım kitlenizi oluşturmak için attığım adımları paylaşmak istiyorum.

Tutku Yöntemini Seçme

Geçen hafta, bir e-ticaret markası oluşturmak için Tutku Yöntemini detaylandırdım. Passion Method ‘da, önce hedef kitlenizi bulup oluşturursunuz. Ardından, bir kitle yerinde olduğunda, kitleniz için ürünler ve ardından satış kanalları oluşturursunuz. Tartışmalı olarak, Passion yöntemi, tanımladığım üç yöntemden en zorudur. Sabır ve bilginin ötesinde bu yöntemle başarıya yönelik bir “yol haritası” yoktur.

Gelir elde etmek için yeterince geniş bir kitle oluşturmak bazen aylar, hatta yıllar sürebilir. Özellikle içerik pazarlamasıyla kitle oluşturmak çok fazla iş ve zaman gerektirir. Ve sadece seçtiğiniz niş konusunda değil, pazarlamanın diğer alanlarında da çok bilgili olmalısınız.

Ancak, bence, en değerli olanı.

Kitlenizi oluşturduktan sonra, onlarla iletişim kurmaya ve onlarla çalışmaya devam ettiğiniz sürece sizi takip etmeye devam ederler. Artı, çabalarınızla yaratılan değer artar. Tutku Yönetimi ’nin bir diğer büyük avantajı, başlamak için hiçbir ücret ödememesidir. Bloğuma ücretsiz bir WordPress sitesi kullanarak başladım ve gönderilerimi İnstagram kullanarak pazarladım. Yine, bu benim zamanım dışında bana hiçbir maliyeti yoktu.

1. Adım. Hedef kitlenizi bulun ve seçin

Tutku Yönetimi’nin en önemli kısmı, tutkulu olduğunuz şeyi seçmek ve bu tutku etrafında nasıl bir kitle oluşturacağınızı belirlemektir. Ama bir şey hakkında tutkulu olmak ne anlama geliyor? Konunuzu seçmeden önce kendinize sormanız gereken birkaç soru:

  • Hangi konularda bilginiz var / yetenekleriniz var?
  • Hangi konularda en fazla deneyime sahip olduğunuzu düşünüyorsunuz?
  • Her gün elverişli bir şekilde yeni içerik oluşturabileceğiniz bazı konular var mı?
  • Tam zamanlı işinizin odak noktası olsaydı (ve belki de bunun ötesinde) sizi yakmayacak bazı konular var mı?
  • Siz ve oluşturduğunuz içerik, önem verdiğiniz bir konuyu ideal olarak temsil ediyor mu?

Hangi konuyu veya konuyu seçerseniz seçin, bu soruların her birinin yukarıdaki sorulara uygun olduğundan emin olun.

2. Adım. Kârlılığı kontrol edin

Tutku Yöntemi ile doğrudan bir ürün oluşturmaya veya bir satış kanalı oluşturmaya gitmeyecek olsanız da, Tutkunuzda kazanılacak gelir olduğundan emin olmak istersiniz (e-ticaretinizle gelir elde ediyorsanız) iş elbette sizin için önemlidir). Bunlar karlılığı kontrol etmek için birkaç farklı yöntemdir. (Ayrıca, Bölüm 3 ve 4’te karlılığı ve ürün oluşturmayı biraz daha ele aldım.)

Google Araması Yapma

E-ticaret söz konusu olduğunda Google en iyi arkadaşınızdır. Google yalnızca başkalarının sizi çevrimiçi bulmasına yardımcı olmak için değil, aynı zamanda harika bir araştırma aracıdır. Tutkunuzu seçtikten sonra Google’a gidin ve rakipleri aramaya başlayın ve en iyisi geniş aramalarla başlamaktır. Örneğin, tutkum için “Cep Telefonu Aksesuarları” yazardım. Hızlıca sayfada çok iyi bilgiler alıyorum.

En iyi arama, elbette, global rakiplerimin ana sayfasıdır. Sayfalarını tıklayabilir ve oluşturdukları içerik türleri ve sattıkları ürünler hakkında biraz daha bilgi edinebilirim. “İnsanlar Ayrıca soruyor” bölümüne göz atın Bunun hemen altında, Google bana “Bunu arayanlar bunları soruyor” snippettini de (örümcek botu) gösterdi. Bu sorular da önemlidir, çünkü tutkumu niş konulara daraltmama yardımcı olabilirler.

Örneğin, ilk soru “Hızlı şarj nedir?” Diye soruyor. Bu bana hızlı şarjın kendisi ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir grup insan olduğunu söylüyor. Sorularını cevaplamak için bir blog veya video serisi oluşturabilirim. Bir sonraki soru “Şarj aleti tavsiyesi” Bu, bir blogda veya videoda ele alabileceğim, insanlara tam olarak ihtiyaç duydukları araçları vb. Gösteren başka bir konudur.

Sağ sütunda Google, bize şarj aletleri ile ilgili ürünleri gösterir. Hepsiburada.com ‘da “Spigen Şarj Aleti” adlı bir ürün sattığını görebiliyorum. Ayrıca farklı pazaryerlerinde satılan şarj aletlerinin de mevcut olduğunu görüyorum. Aşağı kaydırmak bize daha da fazla bilgi verir. Daha fazla ürün teklifi, Wikipedia makaleleri, blog yazıları, forum konuları ve daha fazlası..

Google’da web sitelerinin ne kadar popüler olduğunu ölçmek istiyorsanız, bir web sitesinin her ay aldığı trafiği tahmin etmek için SimilarWeb gibi bir araç kullanabilirsiniz. SimilarWeb.com ‘a gidin ve görüntülemek istediğiniz web sitesinin URL’sini yazın.

Amazon’daki ürünleri inceleyin

Google, bilgi içeriği için 1 numaralı kaynağınızsa, Amazon.com alışveriş ilgi alanları için en iyi bahistir. Sonuçta, Amazon da bir arama motorudur. Google’da yaptığım gibi Amazon ‘a gittim ve “Şarj Aleti” (İngilizce yapmanız gerekir ve genelde yeni ürünlerin ilk durağı Amazon.com olması sebebiyle tavsiye ediyorum) araması yaptım. Yine çok fazla harika bilgiye sahibiz. İlk olarak, “Şarj Aleti” ile ilgili ürünler için 100.000’den fazla sonuç olduğunu görebiliyoruz. Genel olarak en çok var olan ürünler prizli ürünlerin olmasıdır.  Araştırmanızı gerçekten genişletmek istiyorsanız, bu ürünlerin ne kadar iyi sattığını görmek için Nesatılır Chrome Extension adlı küçük bir araç kullanabilirsiniz. Araç, bulunduğunuz sayfalarda ki ürünlerin ne kadar satış yapacağını tahmin eder ve bu tahminler doğrultusunda ürünlerinizi var olan ürünleri müşterilerin talep ettiği yönde geliştirerek avantaj elde edebilirsiniz.

Nesatılır ‘ın uzantısı bize, ortalama olarak, “Şarj aleti” araması için gelen listelerin her biri ortalama kaç adet satış yapacağını ve ürünümüzün ortalama fiyatını belirleyebileceğimiz bir fikir veriyor.

Google ve Amazon, potansiyel karlılığı kontrol etmek için elinizde olan tek araç değildir. Forumlar, sosyal medya ağları mevcut. İnsanlar bu konuda Instagram, Facebook, Twitter vb. yerlerde ürünler hakkında konuşuyorlarsa, muhtemelen konuyla ilgileniyorlar.

3. Adım. Harika içerik oluşturun

Tutku Yönteminin en önemli kısmı içerik oluşturmadır.

İçerik oluşturma her şey olabilir. Bazı kişiler YouTube’da günlük videolar oluşturur. Diğerleri portreleri boyar ve bunları Instagram veya Twitter ‘da paylaşır. Benim gibi insanlar bir blog ya da e-kitap yazıyor. Birçok farklı türde içerik kullanabilseniz de, bir yöntem seçmenizi ve ona uymanızı öneririm. Örneğin, birkaç video yaptım, ancak hayranlarımın çoğu beni bir yazar olarak tanıyor, bu yüzden kalıyorum. İçerik ortamınıza karar verdiğinizde, oluşturmaya başlamanız gerekir. Kabul etmenizi önerdiğim birkaç içerik oluşturma ipucu:

Günlük içerik kazanır. Her gün yeni bir şeyler oluşturmak çılgınca görünebilir, ancak şunu anlamanız gerekir: İçeriğinizin uzun metrajlı bir video veya bir kitabın tüm içeriği olması gerekmez. İster 10 dakikalık bir video ister Instagram’da paylaştığınız bir resim satırı olsun, ısırık boyutundaki içerik de işe yarar. Aslında, insanlar kısa ilgi alanlarına sahip olduklarından, kısalık genellikle daha iyidir. Bir geri bildirim döngüsü oluşturun. Mümkün olan en kısa sürede oluşturduğunuz şeyler hakkında geri bildirim aldığınızdan emin olun ve geribildirim sadece yorum ya da eleştiri demek değildir. Bir şey gönderirseniz ve tonlarca beğeni alırsanız, muhtemelen işe yarıyor demektir. Bir gönderi koyar ve trafik, beğeni veya yorum almazsanız, muhtemelen bir eksiklik veya doğru noktaya değinmemiş olursunuz.

Neyin işe yaradığını anlayarak ikiye katlayın. Geri bildirim döngünüzü oluşturduktan sonra, sizin için çalışan yayınlara benzer daha fazla içerik oluşturmaya odaklanın. İşe yaramayanları kesin ve doğal olarak çalışmayan bir şeye çok fazla zaman harcamayın. Ölü bir fikre odaklanmak zaman veya enerjinize değmez.

4. Adım. İçeriğinizi mümkün olduğunca çok kişinin önüne alın

İşinizi binlerce insanın önüne koymak korkutucu. Ama güven bana, buna değer. Sadece markanızı pazarlamakla kalmaz, aynı zamanda işinizi ne kadar çok insan görürse, o kadar fazla geri bildirim alabilirsiniz. Ve evet, birçok kez çalışmanızı ayıracak “troller” alacaksınız. Genel olarak, azınlıktadırlar. Ancak sosyal medya sürekli değişiyor ve bugün popüler olanlar yarın popüler olmayabilir. Bunu akılda tutarak, işimi paylaşmak için en sevdiğim yerlerden bazıları:

  • Instagram 
  • Blog
  • Twitter

5. Adım. Tekrar yapın

Bu gereksiz görünebilir, ancak son derece önemlidir.

Herkes bir blog yazısı yazabilir. Herkes bir resim çizebilir ve gönderebilir. Herkes bir YouTube videosu oluşturabilir. Ancak başarısız olanlardan başarılı olanları belirleyen, başarılı olanların içerik oluşturma döngüsüne tekrar başlamadan önce beklememesidir.

Haftaya görüşürüz!

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir