Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 3 : Bir Ürün Seçin

“E-ticaret Markası Nasıl Oluşturulur” serisine tekrar hoş geldiniz!

Bu seri, bir e-ticaret markasını başlatmak ve büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm adımları kapsamaktadır (Markanızı tanımlamaktan ürün oluşturmaya ve satış kanalı kullanmaya kadar).

Şimdiye kadar ele aldığımız konular:

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 1: Markanızı Tanımlama – 2

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 2

Bu hafta, e-ticaret markanız için nasıl ürün seçeceğinizi göstereceğiz.

Birçok e-ticaret markası için en büyük engel olarak görürüz, harika bir ürün bularak yaratmak ve satmaktır. 

 Benim başıma bir tür şey oldu;

2013 yılında artık farklı birinin yanında satışta çalışmak istemediğimi biliyordum, bu yüzden hayatımı tamamen online satış odaklı işime vermeye karar vermiştim. Başlayabileceğim işletmeler için fikirler aradım. Bana çok havalı gelen ikinci el, el yazması olan kitapları satmak geliyordu. Çünkü bulunduğum ortam gereği sahafta saatlerce zaman geçiriyordum ve onları bulmak kolay gibiydi. Bu noktada dükkan harici bir satış kanalım yoktu. Ama bir ürün buldum! 

Bununla birlikte, bu makale hangi ürünün sizin için doğru olduğunu ve ürünün markanızla uyumlu olmasını ve kârlı olmasını nasıl sağladığınızı anlamanıza yardımcı olmak içindir.

İşte başlıyoruz.

Bir ürünü seçmek için doğru zaman ne zamandır?

Seçtiğiniz bu dizinin ilk yazısında üç yöntemden hangisini tartıştığım önemli değil, istediğiniz herhangi bir aşamada bir ürün seçebilirsiniz.

Ürün ile başlayın

1800’lerin sonunda ve 1900’lerin başında zengin bir işadamı olan Sam Zemurray imparatorluğunu tek bir ürün konsepti üzerine inşa etti. 19. yüzyılın başında muzlar çok öfkeliydi ☺ Bununla birlikte, o sırada mevcut taşıma yöntemleri ile taşımanın başlangıcında aşırı olgunlaşmış olan muzlar atılmak zorunda kaldı. Yavaş transit ve varış yerlerine ulaştıklarında karartılacakları anlamına geliyordu. Zemurray, bu bilgilerle işletmeler zaten muzlardan kurtulduğundan onları hiçbir şeyin yanında satın alacağına karar verdi. Ve imparatorluğu doğdu!

Satış Kanalınız İçin Bir Ürün Seçin

Bu, bir e-ticaret işi kurmanın en popüler yollarından biridir ve en çok üçüncü taraf pazaryeri satıcılarının kullandığı bir yöntemdir. Nesatılır ‘ın kurucularından olan ve CEO’su Yiğit Tuna ‘da markasını bu şekilde başlattığını düşünüyorum.

Kitlenizin istediği bir ürün seçin

Komedyen Brent Terhune, komedi şovlarını tanıtmak için komik videolar oluşturmaya başladı. Yaklaşık 100.000 Facebook hayranının büyük bir takipçisini yaptıktan sonra, popüler hilelerinden birini oynayarak “Duygusal Destek Bira Koozie” nin tanıtımını yapmaya başladı. Ayrıca üzerlerine basılmış en popüler alıntılarla gömlek satmaktadır. Önceden oluşturulmuş bir kitlesi olan birçok kişi bu şekilde çalışır. Kârları için veya belirli bir satış kanalı için çalıştığı için bir ürün seçmezler. Bunun yerine, kitlelerinin neyi sevdiğini keşfederler ve daha sonra onu kullanırlar.

Karlılık Yöntemini Seçme

Bu serinin ilk bölümünde, Karlılık Modelini diğerlerine göre seçmek istemenizin birkaç nedenini özetledim. İlk büyük avantaj adında mevcuttur: Karlılık. Pazar araştırması ve pazar yaratmaya odaklandığınızdan, marj ve ölçeklenebilirlik açısından uygun ürünler geliştirebilirsiniz. Ayrıca, kârlılık yöntemleri fon bulmak için daha kolay yöntemlerden biridir. Kitle fonlaması platformları, gelişimlerine çok fazla batmadan önce ürünlerin canlılığını test etmenize yardımcı olur. Fikirlerinize dayanarak yatırımcılardan da fon toplayabilirsiniz. Kitle oluşturma daha tutkulu ve Platform Yöntemi markanızı ve genel e-ticaret stratejinizi oluşturmakla ilgili ise, Kârlılık Yöntemi markanızı bir ürün üzerine inşa eder – diğer her şey bu üründen kaynaklanır. Daha sonra kitlelerini ve satış kanallarını oluşturdukları bir ürünle başlayan markaların iyi örnekleri arasında parti oyunu Card Against Humanity, tek kullanımlık ustura şirketi Harry ’in Razors ve Pebble Time Smartwatch yer alıyor. 

Ürün ileri şirketleri için, ürün özünde markalarıdır. Çoğu kişi muhtemelen size İnsanlığa Karşı Kartlar ‘ın kurucusu Max Tempkin ‘in adını söyleyemedi, ancak kart oyununun bilindiği tanıdık kara kutuyu, basit, san şerif yazı tipini ve kaba mizahı tanıyacaklarından eminler.

Adım 1. Bir ağrı noktası bulun

Kendinizi hiç “Vay canına, şuna bak!! ” diyerek buldunuz, ancak keşke [buraya özellik / fayda ekle] olsaydı? Ya da “Gerçekten [eylem] yapabilen/olan bir ürün olsaydı?”

Bu bir acı noktasıdır. Acı verici nokta, tüketicilerin sahip olduğu, mevcut ürünler veya hizmetler tarafından yeterince doldurulmamış bir istek veya ihtiyaçtır. Bir acı noktası keşfedildiğinde, girişimciler ve ürün geliştiricileri bu ihtiyacı karşılamak için hızlı bir şekilde çalışırlar. Ağrı noktalarını çözen ürünlere popüler bir örnek, iphone şarj kablolarının kopmaları üzerine geliştirilen hasır örgülü veya metal şarj kablosu satılan ürünlerdir. Aslında, hemen hemen aynı soru ile başlıyorlar, “Bu sana hiç oldu mu?” bunu sıradan öğelerin de dâhil olduğu bir dizi kapsamlı durum izledi. Bir acı noktasıyla başlamasanız bile, başkalarının acı noktaları ile ilgili söylediklerini dinleyebilirsiniz. Belki komşunuz artık vantilatör için bir uzatma kablosu ile uğraşmak zorunda kalmamasını istiyor. Belki de karınız lastik tıkanıklıkların nasıl bu kadar çekici olmadığını (süper rahat olsalar bile) dile getirdiğini söyledi. Yanıt olarak, ürünü geliştirmenin yollarını arayabilirsiniz. Vantilatör bir lityum pille çalışabilir mi? Ya da belki kros oluşturmak ve daha çekici bir ayakkabı yapmak için kullanılan teknolojiyi kullanabilirsiniz. Ayrıca sosyal medya üzerinden de okuyabilirsiniz. İnsanların sosyal medyada yapmayı sevdikleri bir şey varsa, şikayetçi olur. Günlük ve sıradan görevlerle ilgili sorun yaşayan insanlara bakın, ardından bu sorunlara bir çözüm bulmaya çalışın. Yine, araştırmayı yapın ve bir adım daha ileri gidin. Bir ürün seçtiğinizde, var olanı iyileştirmenin yollarını arayın.

Adım 2. Pazar araştırması yapın

Acı noktanızı keşfettikten sonra, benzer bir istek veya ihtiyacı paylaşan başkaları olup olmadığını görmek istersiniz. Bu konuda birkaç yol vardır.

Hedef kitlenizi araştırın

Kitle oluşturmaya odaklandıysanız, kitlenize ne istediklerini ve neye ihtiyaç duyduklarını veya kendinize benzer ağrı noktaları olup olmadığını sorabilirsiniz. 2019’un başlarında Kickstarter’da kitap dizimi başlatmadan önce bunu yaptım. Bir konsept buldum, Instagram’da paylaştım ve geri bildirim aldım.

Amazon’da ve ülkemizdeki Pazaryerlerinde benzer ürünlere göz atın

Bir ürüne talep olup olmadığını görmenin bir başka yolu, dünyanın en büyük alışveriş motoru arama motoru Amazon’u kontrol etmektir. Tek yapmanız gereken, kendinize benzeyen bir Amazon ve ülkemizde ki ürün konseptleri araması yapmak ve nelerin ortaya çıktığını görmek. Bu benzer mevcut ürünlerin talep edilip edilmediğini ve bu nişte çok fazla rekabet olup olmadığını belirlemek fikri.

Bunu yapmanın en kolay yolu chrome uzantısı gibi bir araçtır. Nesatilir.com ‘un  Chrome Eklentisinin 

bu serinin dördüncü bölümünde nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntıya girerken, benim sizlere ülkemizdeki satışı yapılan pazaryerlerinde bir üründe nelerin aranacağına dair bazı iyi kurallar:

  • Ürünün en çok satan 5 satıcısı her ay ortalama 100 satışa sahiptir. Bu size ürün için bir talep olduğunu söyler.
  • Listeleme nitelikleri ve ürünler için ortalama derecelendirmeler mükemmel değildir; başka bir deyişle, mevcut ürünlerin iyileştirilmesi gereken alan vardır.
  • En çok satan 10 satıcı arasında, üç veya daha fazla satıcı 50’den az incelemeye sahip ürünlere sahiptir. Bu kategoride düşük rekabet olduğu anlamına gelir.

Para toplama

Son olarak, ürününüz için bir pazarın bulunup bulunmadığını belirlemenin en iyi yolu, fon sağlama yoluyla canlılığını test etmektir. Bir ürün için para toplamanın birden fazla yolu vardır.. 

Yatırımcı bulun

Popüler NBC şovu “Shark Tank” ı gördüğünüzden veya en azından bildiğinizden eminim. Ülkemizde bu durum pek geçerli olması da yine de paylaşmakta fayda var: girişimciler veya mucitler zengin bir yatırımcı kurulundan önce ürün fikirlerini ortaya koyarlar. Yatırımcılar bir fikirden hoşlanırlarsa, girişimciye şirketlerinin bir kısmını canlı olarak satın almaları için teklifte bulunurlar; bu girişimci daha sonra şirketi başlatmak veya büyütmek için kullanabilir. Tabii ki, herkes Mark Cuban gibi milyarderlerin önünde ürünlerini piyasaya sürecek kadar şanslı olmayacak, ancak serin konseptlere harcayacak parayla çok sayıda melek ve girişim kapitalist yatırımcı var. Ve başlamak için ihtiyacınız olan tek şey birkaç bin ise, bir arkadaşınızın veya ailenizin bir üyesini içeri sokabilirsiniz.

Kredi / kredi kartı kullanın

Borç almak hiçbir zaman cazip değildir, ancak kitle fonlaması kampanyası başlatmak (veya ürünlerine yatırım yapacak kimseyi tanımamak) için pazarlama bilgisi olmayan kişiler için, bu başlamak için başka bir yoldur.

Bu yöntemi göz önünde bulundurmadan önce riskleri anlamak için bir finans uzmanına danışın!

3. Adım. Ürünlerinizi kaynaklayın

Bir ürünü seçip uygulanabilirliğini test ettikten sonra, ürünü tedarik etmeniz gerekir. Ürününüz yazılı veya el işi ise, bunu kendi başınıza yapabilirsiniz. Ancak, daha geniş bir pazara sunmayı umduğunuz bir ürününüz varsa, büyük olasılıkla bu ürünü toplu olarak üretmeniz gerekecektir. Bunu yapmanın birkaç yolu da var.

Bir üretici bulun

Yüzlerce ve binlerce ürün oluşturmanın en kolay yolu fabrika tedarik etmektir. Alibaba gibi sitelerde denizaşırı fabrikalarla bağlantı kurabilirsiniz.

İsteğe bağlı baskı hizmeti kullanma

Bazı ürünler – özellikle giyim, kupalar, kitaplar ve posterler – Cafe Press, Printful ve Red Bubble gibi üçüncü taraf şirketler tarafından sipariş edilebilir. En iyi yanı, bu ürünlerin dropshipped olmasıdır. Siparişlerinizi sağlamak için toplu olarak satın almak zorunda değilsiniz. Bunun yerine, satış kanalınız üzerinden sipariş verildikten sonra, siparişi sizin adınıza yaratan ve gönderen tedarikçiye iletirsiniz.

4. Adım. Ürünleriniz için bir satış kanalı seçin

Ürününüzü tedarik ettikten sonra, ürünü satmanın ve siparişlerinizi yerine getirmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Ürünün geçerliliğini fon bulucu aracılığıyla test ederek işe başladıysanız iyi haber, zaten satış yapmış olmanızdır. Oradan yapmanız gereken tek şey ürün siparişini yerine getirmek. Bununla birlikte, fon bulucunun ötesinde, ek birimler satmak için başka yollar bulmak isteyebilirsiniz. Neyse ki, e-ticaretin devasa dünyasında, satış kanallarının sayısı sonsuz görünüyor. Ancak, en iyi bahsiniz pazaryerleridir.

5. Adım. Geliştirin ve genişletin

Son olarak, ürününüz vahşi ortamda çıktığında, geliştirmeye ve genişletmeye devam etmek istersiniz. Tıpkı incelemelerini okuyarak ve listelerinin kalitesini değerlendirerek rakiplerinizden çok şey öğrendiğiniz gibi, kendi çalışmanızı gözden geçirmek ve ürününüzü geliştirmek için sürekli çalışmak istersiniz. Ama hepsi bu değil. Tamamen yeni ürünler eklemek isteyebilirsiniz. Veya hedeflemek ve ürün grubunuzun takipçilerine eklemek için yeni kitleler bulmak istersiniz. Belki yeni satış kanalları oluşturabilirsiniz.

Hedefiniz bir iş kurmaksa, ilk ürününüz sadece başlangıçtır. Daha yapılacak daha çok iş olacak.

Haftaya görüşürüz

Umarım Nasıl Bir E-Ticaret Markası Oluşturulur! Ve takip etmek istediğiniz yöntem buysa, aşağıdaki işlem öğelerinden başlayın:

Düzenli olarak “acı çektiğiniz” 5-10 ağrı noktasını düşünün.

Bu acı noktalarının her birini çözmek için fikirlerle gelin.

Arkadaşlarınız, aileniz ve / veya sosyal medya takipçilerinizi araştırarak ve benzer ürünlere yönelik arz ve talebi belirlemek için Chrome Uzantısı  gibi bir araç kullanarak ürünleriniz için talebi kontrol edin.

Markanıza başlamakla nasıl yaptığınızı yorumlarda bize bildirin ve Facebook Grubumuz Türkiye ‘nin En Büyük Pazaryeri Satıcı Grubuna katılın.

İyi şanslar ve bir dahaki sefere görüşürüz.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir