Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 4: Markanızdan Para Kazanın

İlk kez giriş yapıyorsanız, bu seri karlı ve eğlenceli bir e-ticaret işi oluşturmak için atmanız gereken tüm adımları açıklar.

İşte şimdiye kadar ele aldıklarımız.

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 1: Markanızı Tanımlama – 2

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 2

Bir E-Ticaret Markası Oluşturma, Bölüm 3 : Bir Ürün Seçin

Bu hafta, bir satış kanalının nasıl geliştirileceği ile birlikte markanızdan nasıl para kazanabileceğinizi göstereceğiz.

E-ticaret amacıyla, bir satış kanalı genellikle satıcıların ürünlerini müşterilere listeleyip pazarlayabildiği bir web sitesidir. Müşteriler satıcının kendi kitlesi (bu serinin ikinci bölümünde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi) veya satış platformunun kendisine bağlı daha geniş bir kitle olabilir. Örneğin; Ürünlerinizi Hespiburada, Trendyol veya N11 ‘de satıyorsanız, kendi kitleniz için bu platformlarda alışveriş yapan müşteri tabanlarından yararlanıyorsunuz.

Her satış kanalının kendi avantajları, dezavantajları, stratejileri ve taktikleri vardır. Bu makaledeki her bir platformu ve stratejilerini tartışmak imkansız olsa da, pazaryerlerinde özel bir etiket satıcısı olarak çalışmaya başlamanıza yardımcı olabileceklere odaklanacağım.

Markanızdan nasıl para kazanılır ve satış kanalı seçilir

Bu dizinin ilk yazısında hangi üç yöntemden bahsettiğim üzere istediğiniz herhangi bir aşamada markanızdan para kazanabilir ve satış kanalınızı geliştirebilirsiniz.

Satış kanalıyla başlayın

Bir ürün geliştirmeden veya bir kitle oluşturmadan önce bir satış kanalıyla başlayan e-ticaret markaları, e-ticaret marka oluşturma yaklaşımlarında genellikle daha tekniktir. Örneğin, pazaryeri satıcıları satmak istedikleri ürünler için gelecekteki satışları tahmin etmek üzere Nesatılır ‘ın metriklerini kullanabilir. Pazaryeri satıcıları Nesatılır ‘dan satılacak listelere bakarak gelecekteki satışları tahmin edebilir. Satıcılar Google’dan nişlerinden ne bekleyebilecekleri hakkında bir fikir edinmek için kullanabilirler ve genellikle, satış kanalı ve Platform yöntemiyle başlayanlar daha hızlı büyüme için “hack’lere” odaklanırlar (Hack, rakiplerinizin henüz duymamış olabileceği bir strateji veya taktik üzerinde ikiye katlanarak daha yavaş, organik büyümeyi atlatmanın bir yolu olarak adlandırabiliriz).

Kitlenizin tercih ettiği satış kanalını kullanın

Zaten bir kitleniz varsa, ürünlerinizi satmak ve markanızdan para kazanmak için etkileşim kurmayı tercih ettikleri bir platform kullanabilirsiniz. Örneğin, benim gibi dijital içerik oluşturucular Patreon’u kullanabilir, çünkü kitlelerin özel içeriğe erişmek için aylık bir ücret ödemesine izin verir. Ya da bir youtuber iseniz videolarınızın içeriğine ürünlerini yerleştirerek bir e- ticaret sitesine veya Pazar yerine yönlendirebilirsiniz.

Ürününüz için en iyi kanalı seçin

Son olarak, zaten bir ürün geliştirdiyseniz, ürününüzle en iyi çalışan platformu seçebilirsiniz. 

Özet: Platform Yöntemi

Bu serinin başlarında, bir e-ticaret markasını başlatmak için kullanabileceğiniz üç yöntemi özetledim: Tutku Yöntemi, Ürün Yöntemi ve Platform Yöntemi. Ve her yöntem marka oluşturma için farklı bir strateji kullanır. Tutku önce kitle oluşturmaya odaklanır. Ürün Yöntemi ürün geliştirmeye odaklanır. Son olarak, Platform Yöntemi belirli bir satış kanalı çevresinde bir marka oluşturmaya odaklanır.

Platform yöntemini kullanarak markanızdan nasıl para kazanıyorsunuz?

1. Adım. Satış kanalınız hakkında bilgi edinin

Yukarıda belirttiğim gibi, tüm satış kanalları farklı. Gittigidiyor için işe yarayan şey mutlaka Hepsiburada için geçerli değildir ve tersi de geçerli değildir. Bu nedenle, markanızdan para kazanmak için kullanmaya karar verdiğiniz platform hakkında olabildiğince fazla şey öğrenmek önemlidir. 2013 yılında e-ticaret markama ilk başladığımda gittigidiyor ile başladım. O zaman, tanıdığım ve içeriğini  bildiğim tek e-ticaret platformuydu. Gittigidiyor ‘da birkaç ürün listeledim ve hiç satmadıklarını görünce şaşırdım. Bir haftadan daha uzun süre aktif olduktan sonra bile satışım yoktu. Biraz cesaretim kırılmıştı elbette. Ama pes etmedim! Bunun yerine, biraz araştırma yaptım ve N11’in benzer satıcı programlarına sahip olduğunu keşfettim. Tıpkı Gittigidiyor.com gibi, ürünümü listeleyebilir ve satılmasını bekleyebilirim. Ben de öyle yaptım. Ve 24 saatten az bir sürede iki satış yaptım. O dakikadan sonra N11.com hakkında yapabileceğim her şeyi öğrenmeye başladım.

Neden markanızdan para kazanmak için Pazaryerlerini kullanıyorsunuz?

Basitçe söylemek gerekirse, sayılar sizin için bir şey ifade ediyorsa (bence yapmaları gerekir), Pazaryerleri piyasaya hâkimdir. Ülkemizde en fazla ziyaretçi alan e-ticaret sitelerinin kontrollerini sağladığınızda listenin ilk sıralarını pazaryerleri kaplamaktadır.

Pazaryerleri hakkında bilgi edinin

Bu adımlarda ele aldığım şeylerin çoğu pazaryeri satışına atıfta bulunduğundan, bu kılavuz size başarılı bir pazaryeri satıcısı olmak için ihtiyacınız olan bazı bilgileri tanıtır. Başlamanıza yardımcı olması için bu konuda ücretli ve ücretsiz kaynaklara göz atmanızı öneririz. Pazaryeri seyahatime önce kullanılmış kitaplar ile başladım. Daha sonra çevrimiçi arbitrajı öğrendim ve konuyla ilgili birkaç makale okudum. Sonunda, aşağıda ayrıntıları verilen özel etiket yöntemini kullanarak pazaryerlerinde satış yapmak için kendi ürünlerimi oluşturmaya başladım ve neredeyse yedi yıldır pazaryeri satıcısı olmama rağmen hala platformların kullanmanın yeni ve havalı yollarını öğreniyorum.

2. Adım. Bir ürün tedarik stratejisi seçin

Bir satış platformunda ürün sattığınızda, bu platformda iyi çalışan bir ürüne ihtiyacınız vardır.  Peki bu ürünleri satmak için nasıl buluyorsunuz? Aşağıda, tercih ettiğiniz satış platformu olarak neyi seçerseniz seçin, çevrimiçi satış yapmak için ürünler bulmak için kullanabileceğiniz üç strateji listelenmiştir. Ancak, ürünleri çevrimiçi satmak için tonlarca strateji olduğunu unutmayın. Bunlar sadece en popüler olanları:

Arbitraj

Arbitraj, bir pazarda indirimli ürünler (ve bazen hizmetler) satın alma ve başka bir pazarda daha yüksek bir fiyata satma uygulamasıdır. Arbitrajı öğrenmek ve gerçekleştirmek kolay olsa da, düşük fiyatlı ürünlerle uğraşmak, ölçeklendirmenin en zor yöntemi olduğu anlamına gelir. Bu nedenle, markanızdan para kazanmak için pazaryeri seçiyorsanız, aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan diğer yöntemlerden birini kullanmanızı öneririz. 

Toptan

Toptan satış terimini çevrimiçi satış için ürün bulmak amacıyla kullandığımda, tek tek ürünleri ayrı ayrı satmak amacıyla başka bir satıcıdan veya tedarikçiden büyük miktarda ürün satın alan satıcıları kastediyorum. Ayrıca, toptan ürünler genellikle zaten kurulmuş bir pazara sahip markalı ürünlerdir. Arbitraj gibi, toptan satışın da anlaşılması ve gerçekleştirilmesi kolaydır, çünkü kendi ürününüzü yaratmanızı veya üretmenizi gerektirmez. Ancak, toptan satışın kendi zorlukları vardır. En büyük zorluğu, oldukça rekabetçi olmasıdır. Ancak, birden çok satıcı karşılıklı olarak paylaşılan bir satış platformunda rekabet edebilmek için fiyatlarını düşüren “aşağıdan yukarıya yarış” mekaniği de sorunlu.

Özel Etiket

Bazen beyaz boks olarak adlandırılan özel etiket, kendi ürünlerinizin kendi etiketiniz altında üretilmesini içeren bir yöntemdir. Toptan satışa benzer şekilde, daha düşük bir fiyata toplu mal satın alıyorsunuz, sonra bunları ayrı ayrı satıyorsunuz. Aradaki fark, öğeler kendi marka etiketinizle oluşturulduğundan, ürünlerin size ve işletmenize özel olmasıdır. Özel markalı ürünler satmak için en popüler satış platformu pazaryerleridir.  Özel etiketin belki de en büyük yararı, özel etiket işletmelerinin, ürünün potansiyel karlılığını belirlemek için ürünleri satın almadan önce araştırma yapabilmesidir. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı aşağıda.

Özel etiket stratejisi, kaynaklanması en kolay ve genellikle en karlı olsa da, belirtilen üç stratejinin de en maliyetlidir. Özel bir etiket satıcısı, yeni bir ürün için 10.000 – 50.000 ABD TL kadar harcama yapmayı bekleyebilir.

Pazaryerlerinde Nasıl Ürün Araştırılır

İdeal olarak, yüksek talep ve düşük rekabete sahip bir ürün bulmak istersiniz. Ayrıca sevkiyatı kolay olmalı ve herhangi bir yasal riski olmamalıdır. Satış kanalınız olarak pazaryerlerini seçtiğinizde, kârlı ürünler bulmak için pazaryerlerinde ürün araştırması yapmanın birkaç farklı yolu var, ancak araştırma yapmak için en kolay ve basit olan ve ülkemizde de tek olan Nesatılır ‘ı kullanmanızı öneririm. Araca sahip olduğunuzda, örneğin n11.com ‘a giriş sağlayın ve satmak isteyebileceğiniz bir ürün arayın mesela ben “cep telefonu” ifadesini arayacağım. Arama sonuçları yüklendikten sonra Google arama çubuğunuzun solundaki Ne Satılır logosunu tıklayın. Bu uzantıyı açacaktır.

Uzantı, arama sayfasındaki tüm verileri açıkça görebilmemiz için düzenler. Ayrıca, her bir giriş için ortalama aylık satış yapılabilecek verileri sunar.

Örneğin, “Cep telefonu” arama terimi için elde edilen ürünlerin aylık ortalama satış miktarlarını ve fiyatlarını görebiliyoruz. İlk çıkan ürün özelinden hareket edersek Xiaomi Redmi Note 8 64 GB olduğunu görüntüledik şimdi ise bu ürün özelinde bir arama gerçekleştirelim. Arama çubuğuna “Xiaomi Redmi Note 8 64 GB” kelimesi yazdık ve gelen sonuçları paylaşıyorum.

En fazla satış yapan 5 satıcı mevcut ve bu ürünlerin ortalama satış miktarı 575 olarak görüntülüyoruz ve ortalama cironun 980.987 TL olarak görüntülüyorum. İlk sırada olursak tabii ki bu rakamların yaklaşık 2,5 kat artacağının görmek ise mutluluk veriyor. Ürünlerin her biri ortalama 598 incelemeye sahiptir. Yani ” Xiaomi Redmi Note 8 64 GB ” orta düzeyde talep görüyor ve yüksek rekabet yaşıyor.

Ne tür kriterler aramalısınız?

Daha önce, yüksek talep ve düşük rekabete sahip bir ürün istediğinizi belirtmiştim. İşte bu tür ürünleri bulmak için birkaç iyi kural.

  • Aramadaki ilk 10 satıcı, toplamda en az 1.000 aylık satışa sahip olmalıdır. 
  • İlk 10 satıcının ürünlerinin her biri 100’den az incelemeye sahip olmalıdır.
  • Aramadaki ürünlerin kaynağı ve üretimi kolay olmalıdır. İki kilodan fazla kilo olmamalıdır.
  • Ürünleri geliştirmek için yollar vardır. Bunu yapmanın en iyi yolu, ilk 10 ürün için ortalama derecelendirmelere bakmaktır. Yıldız derecelendirmesi 4 veya daha az olmalıdır. Ayrıca öğelerin 1-3 yıldızlı incelemelerini okumak da iyi bir fikirdir. Ürünlerin ağrı noktalarını belirlemenin harika bir yoludur.

3. Adım. Markanızı geliştirin

Bir ürünü araştırdıktan, tedarik ettikten ve satış kanalınıza kurduktan sonra, markanızı ürün ve platformun ötesinde geliştirmeye odaklanmanız gerekir. Bir başarı bulduysanız ve bir e-ticaret markası olarak kar elde ediyorsanız, önceden belirlenmiş bir gelir akışına sahip olduğunuz için bu kolayca gelebilir.

Kendinizi satış kanalından ayırın

Markanızı ayırt etmek ve para kazanmak için, sattığınız kanaldan benzersiz olduğunu belirlemeniz gerekir. Kendi web sitenizi satış kanalı olarak kullanıyorsanız, bunu önceden oluşturmuş olabilirsiniz. Ancak, pazaryeri satıcıysanız – müşterilerle etkileşimi zorlaştıran satış platformu – o zaman kendinizi tanımlamak için başka yollar bulmanız gerekecektir.

Unutulmaz bir ürün oluşturun

Dünyadan bir örnek ile devam edecek olursak; Parlak turuncu bir kapak ve F kelimesi, yazar Mark Manson’un başarısını muhtemelen ilişkilendirebileceği iki şeydir. İlk kitabı “F vermemenin İnce Sanatı” her iki şeye de sahipti. Bu yüzden, kitap Amazon’da göründüğünde, Amazon’un sade, beyaz arka planına karşı ateşli turuncu kapak kitabı öne çıkardı. Şimdi, Manson’un kitabı tarafından kullanılan risqué, Yemek Kitabı kategorisi de dahil olmak üzere Amazon’un her yerinde kopyalanıyor.

Ürünlerinizi daha fazla kişinin önüne koyun

Birçok büyük markanın pazarlama stratejilerine dahil olmaya başladığı ürün tanıtımı için bir  yöntem, etkileyicilerin kullanılmasıdır. (Etkileyici, sosyal medyada mal veya hizmet önererek veya göstererek takipçilerinin görüşlerini ve alışkanlıklarını etkileme yeteneğine sahip bir kişiliktir. Etkileyenlerin popüler örnekleri arasında Kim Kardashian ve Christiano Ronaldo bulunur. Ancak, bir etkileyicinin etki yaratmak için bir milyondan fazla takipçiye ihtiyacı yoktur. Mikro etkiler – takip eden sayıları 10.000 veya daha fazla olan etkiler – ürünlerin tanıtımına da yardımcı olabilir. Ürününüzü daha fazla kişinin önüne getirmek için etkileyicilerden yararlanabilirsiniz ve bu da markanızdan para kazanmanıza yardımcı olabilir.

Reklamları satış platformunuzdan da kullanabilirsiniz. Google reklamları ve Facebook reklamları, marka görünürlüğünü artırmak için harika bir yoldur. Zaten bir satış kanalında kâr oluşturuyorsanız, genel marka bilinirliğini artırmak için kazançları kullanabilirsiniz. Bu, daha önce bahsettiğim diğer iki e-ticaret marka oluşturma yönteminin sahip olmadığı bir avantajdır.

Markanıza başlamakla nasıl yaptığınızı yorumlarda bize bildirin ve Facebook Grubumuz Türkiye ‘nin En Büyük Pazaryeri Satıcı Grubu ‘na katılın.

İyi şanslar ve bir dahaki sefere görüşürüz.

Bir dahaki sefere, bu diziyi e-ticaret markanızı nasıl geliştireceğiniz ve genişleteceğinize dair ayrıntılarla tamamlayacağız!

Paylaşmak önemsemektir!

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir