Tamamlanmayan Siparişler Ne İfade Eder?

Pazar yerlerinde satış yapan girişimcilerin ortak isteği, tabi ki yüksek cirolar elde edebilmek.

Bunun için de ürün seçimi, lansman ve satış sonrası gibi herbir basamakta dikkatliaksiyonlar almak gerekiyor.

Ancak siz her ne kadar profesyonel iş ahlakıyla satış yapsanız da bazen müşterilerin sepeti aniden terk ettiğini görebilirsiniz.

Tamamlanmayan siparişler satıcıya aslında birçok şey anlatmaktadır. Müşteri, yer aldığınız platforma güven duymuyor olabilir, ya da ürünüzle ilgili eksiklikler olabilir.

Fiziki mağazalarda bir müşterinin alacağı ürünü gidip kasada almaktan vazgeçerek bırakması, düşük bir olasılıkken e-ticarete dayalı pazar yerlerinde bu durum oldukça yüksektir.

Bu oran da aklımıza dönüşüm oranı kavramını getiriyor. Bütçenizin büyük bir bölümünü reklama harcasanız da, tüm pazar yerlerinde ilgili kategoride ilk sayfalarda yer alsanız da bazen ürününüzü gören müşteri tatmin olmayarak ürün sayfanızdan çıkabilir.

Yani satın alım gerçekleşmez ve bu oran artarsa reklam maliyeti – gelir dengeniz bozulur.

Ürün sayfanıza gelen müşteriyi kazanmak, başka ürüne yönlenmesini engellemek için, ürün sayfanızı çok detaylı hazırlamalı, müşterilerin ihtiyaçlarını iyi belirlemeli ve soru soran müşterinin sorusunu hızlıca cevaplamalısınız.

Bunun yanı sıra Pazar yerlerine bağlı sıkıntılardan dolayı müşteriler sepeti terk edebiliyor.

Müşteri yorumlarının satın almaya etkisi

Kullanıcıların çoğu bir ürünü almadan önce farklı Pazar yerlerine bakma eğilimindedir. Aynı ürünü farklı pazar yerlerinde inceleyip, karşılaştırma yapan kullanıcı yorumları da göz önünde bulunduracaktır.

Aynı fiyattaki iki ürün arasında kalan müşteri önce ürünün yorumlarına, kullanıcı deneyimine sonrasında da mağazanın başarısına ve bulunduğu platforma göre başarı rozet-yıldızı olmasına dikkat edecektir.

Mağazanız hakkındaki yorumlar olumlu ya da olumsuz olabilir. Olumsuz yorumlarınızın tabii ki daha az olması sizin için iyi olacaktır ama mağazanız hakkındaki her yorum sizin için önemlidir.

İyi yorumları gören tüketiciler mağazanıza güvenirler. Size güvenen müşteri tekrar tekrar sizden alışveriş yapan, etrafına sizi tavsiyede bulunan sadık müşteri haline gelebilir.

Kargo Ücreti ve Teslimat Süresi

Müşterilerin satın alımlarını etkileyen ilk faktör kargo ücreti olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü müşteriler, yüksek bir kargo bedeli ödemek istemiyor.

Bu nedenle kargo ücretini iyi hesaplamanız, hatta mümkünse ücretsiz kargo seçeneği koymanız, bu oranı düşürmenizin çözümü oluyor.

Kargo ücretinin yüksek olması dışında kargo süresinin uzun olması da sepeti terk etmesine sebep oluyor.

Müşteriler, hızlı alışveriş sonucunda ürünleri hızlı bir şekilde teslim almak istiyor. Kısa zamanda gönderim yapabileceğini belirten mağazalar, bu konuda avantaj sağlıyor.

Yani çözüm olarak; ürün sayfalarında kargo bedeli ve süresi mutlaka görülür biçimde belirtilmesi ve bu etkenlerin müşterileri geri çevirecek düzeyde olmaması oldukça önemli.

Üyeliğin Zorunlu Olması

Müşterinin büyük br bölümü, sepete geldikten sonra önüne hiçbir engel çıkmadan hızlıca bu işlemi bitirmek istiyor. Ancak satın alma sürecinin tamamlanması için üyeliğin zorunlu tutulması, bu isteğe oldukça ters düşüyor. Bu zorunluluk, müşteriye hem zaman kaybettiriyor hem de uğraşmak istemeyen müşterinin satın alımdan vazgeçmesine sebep oluyor.

Kararsız Müşteriyi Kazanabilme

Bir şey satın alma, sadece satın alma eyleminden ibaret değil. Bu sürecin bir karar verme aşaması da oluyor.

Bu adımlar bazen düzenli bir şekilde işlerken bazen de karar aşamasında müşteri tekrar araştırma yapmak isteyebiliyor. İşte bu durumlarda sepeti terk eden müşteriye ulaşmanın önemi, daha da iyi anlaşılıyor.

Müşteri sepeti terk ettikten sonra ona hatırlatıcı unsurlarda bulunmanız ya da sepeti terk etme nedenini öğrenmeniz önemli bir yere sahip.

Bu şekilde kendini özel hisseden müşterinin aklında marka ile ilgili olumlu bir izlenim oluşuyor.

Ayrıca tekrardan araştırma isteği duyan bir tüketiciyi de tekrardan kazanmaya çalışarak sepete yönlendirerek alışverişi tamamlamasını sağlamak, kolay hale geliyor.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir