Olumsuz Yorumlar Nasıl Ele Alınır?

Bugün, müşteriler internetten bir ürün satın alırken diğer müşterilerin yaptığı incelemelere büyük ölçüde güveniyor. Birçok anket, müşterilerin büyük bir kısmının  müşteri incelemelerini güvenilirlik olarak gördüğünü göstermiştir . Buna ek olarak, birçok inceleme sitesi, olumsuz yorumların gönderilen tüm yorumların küçük bir bölümünü oluşturduğunu söylüyor. Ancak, olumsuz yorumlar büyük bir etki yaratabilir. Bu nedenle, etkili bir şekilde yönetilmelidirler.

Alışveriş sitelerinde iyi yorumlar almak e-ticaret sayfanızın başarısı için hayati önem taşır. Ayrıca, yeni müşteri kazanımı sağlar. Sayfanızın olumsuz bir şekilde incelenmesi, işletmenizi önemli ölçüde etkileyebilir. İnsanlar olumsuz eleştiriler vermek istemese de bu tür durumlarla karşılaşmanız normaldir. Aşağıda olumsuz yorumlarla nasıl başa çıkılacağına dair bazı yollar bulunmaktadır.

Hemen Yanıtlayın  

Derhal yanıt vermek, müşterinin duygularını reddetmeye yardımcı olur. Müşterileri yatıştırmak ve  kötü incelemenin etkisini azaltmak kolay olacaktır. Ayrıca, işletme sahipleri kötü bir inceleme okuduklarında üzülürler. Tepkiye tepki ile karşılık vermemeniz ve sakin kalmanız tavsiye edilir.

Kibar ol

Birisi güçlü bir fikir ifade ettiğinde, birçok kişi gerekenden daha sert bir tepki ile duygularını ifade eder. Düşüncelerinizi hatırlamak için kendinize biraz zaman ayırın ve “Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Sizlere bu konuda yardımcı olmaktan dolayı mutluluk duyarız. ” veya benzer yumuşak ve nazik ifadeler kullanın. Unutmayın, ilk cevabınız öfkeli bir müşteriyi sakinleştirmek olmalıdır.

Şahsi Alma

İyinin kötüsüz olmasını bekleyemezsiniz, özellikle rakiplerden. Dürüstlük  bu durumlarda en iyi yaklaşımdır. Adil olun ve geçerli eleştiriyi kabul edin. Müşteri nihai kararın kendisinde olduğunu hissetmelidir.

Olumsuz eleştirilerin değerini anlama

Birçok kişi olumsuz incelemeleri paylaşmıyor, çünkü işlerini karaladığını düşünüyorlar. Ancak olumsuz geri bildirimler, müşterilerinizin söylediklerini dikkate alarak müşterinin önündeki konumunuzu iyileştirmek için uzun bir yol kat edebilir. Bu, genel işinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek değerli veri ve geri bildirim olarak görülebilir. Olumsuz geri bildirim olmadan, gelişim alanlarınızı asla bilemezsiniz.

İyi değerlendirmeleri teşvik edin

Olumsuz eleştirilerin etkisini azaltmak için, insanları daha fazla inceleme yazmaya teşvik edin. Bununla birlikte, insanlardan her zaman olumlu eleştiriler vermelerini beklememelisiniz. Kişilere geri bildirimlerini sormak için faturaya bir not ekleyin.

Yorumları çalışanlarla paylaşın

Bunu yapmanız sadece benzer sorunları önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çalışanlar arasında müşteri merkezli bir zihniyet oluşturur. Çalışanlarınıza geribildirimden korkmadığınızı gösterin – iyi ya da kötü olsun.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir