Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescilinizi TÜRKPATENT’in onaylaması gerekmektedir. Onay süreci 12-14 ay sürebilir, onaylandıktan sonra markanızın korunması başlamış olur.
Marka tescilinin iki yöntemi bulunmaktadır; TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU’ na başvuru yaparken bir patent ofisinden yardım alabilir ya da bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz. Şayet kendiniz başvuru yapacaksanız, bu işlemi internetten kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

business hand holding a touch pad computer and 3d streaming images

MARKA ARAŞTIRMA

Öncelikle tescil ettirmek istediğiniz markanızın ismi bir başka oluşum tarafından kullanılıyor mu bunu kontrol etmelisiniz.

Sizin almak istediğiniz marka adının ya da benzerinin kullanılıyor olması ileride problem yaratacaktır. turkpatent.gov.tr adresindeki Marka Araştırma bölümünden ‘Trademark’ araştırmanızı yapabilirsiniz.

Bununla birlikte markanızın hangi sınıfta tescilinin yapılacağı da diğer bir önemli husus. Patent sınıflarını bu linkten inceleyebilirsiniz;


Sınıflandırma listesine tıkladığınızda açılacak dosyada kendi ürününüzün hangi tescil sınıfına dahil olduğunu görebilirsiniz.
Eğer markanız ile birden fazla sınıfta satış yapmayı planlıyorsanız başvuruyu tüm bu sınıflar için gerçekleştirmeniz gerekecektir.

Başvuru dosyanızı yolladığınız noktada süreç sizin için başlamış olacaktır. Başvurunuza istinaden TÜRK PATENT kurumu size 1-4 ay arasında size cevap yollayacaktır. Bu süre sonunda marka adınız, sizinle aynı sınıftaki benzer isimli kullanıcıların da görebilmesi için Resmi Bülten’ de yayınlanmak üzere 2 aylığına askıya çıkarılır.


Eğer kendiniz başvuru yapmak isterseniz Türk Patent sayfasındaki ‘Başvuru ve Başvuru Sonrası İşlemler’ bölümünden ilerleyerek e-devlet şifrenizle giriş yapmalı ve burada sunulan dökümanı doldurmalısınız. Sonrasında da online ödeme yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


Ayırt edici olmak şartı ile her türlü sözcük ve sözcük grupları da marka olabilme özelliğine sahiptir.
Herkes tarafından bilinen sloganlar, il adları, ülke adları, kamu düzenine ve genel ahlaka uygun olmayan kelimeler marka tescilinde kabul edilmemektedir.

TESCiLLi MARKAYI KULLANMANIN CEZASI NEDiR?

    • Tescillenmiş bir markanın kullanılması durumunda, 21/1/2009 tarihli ve 5833 No’lu kanununun “Cezai hükümleri Madde 61/A”‘bölümünde ;
      Başkasına ait marka hakkında iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal veya hizmet üreten, satışa arz eden veya satan kişi, 1 yıldan, 3 yıla kadar hapis ve 20.000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

 

    • Marka koruması olan eşya veya ambalajı üzerine konulmuş marka koruması olduğunu belirten işareti yetkisi olmadan kaldıran kişi hakkında 1 yıldan, 3 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

 

  • Yetkisi olmadığı halde başkasına ait marka hakkı üzerinde satmak, devretmek, kiralamak veya rehin etmek suretiyle tasarrufta bulunan kişi 2 yıldan, 4 yıla kadar hapis ve 5.000 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir