Influencer marketing nedir?

Son dönemlerde Influencer Marketing oldukça adından söz ettiren bir pazarlama yöntemi. Etkileyici pazarlama olarak Türkçe’ye çevirdiğimiz Influencer Marketing, sosyal mecralarda tanınmış ve çok takipçili kişilerle yapılan reklam ortaklıkları ve ürün yerleştirme hizmetleridir.

E-ticaret firmaları farklı amaçlarla, sosyal mecralardaki tanınmış hesap ve kişilerle iş ortaklığı yaparak, farklı hedef kitlelere ulaşmak ve markalarını tanıtmak için çalışmalar yapıyor.

Bu gibi içerik çalışmalarının hedef müşteri kitlesini genişleterek satıcının, marka/ürün bilinirliğinin artmasında doğrudan etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Influencer Marketing farklı kanallar üzerinden yapılarak internet ortamındaki kullanıcılar arasında hızla yaygınlaşmaktadır.

Influencer marketing’in sosyal mecralarda yaygınlaşmasının en büyük sebeplerinden biri internet kullanımlarının artması ile kullanıcıların internette geçirdikleri sürenin oldukça büyük bir bölümünün sosyal medya aracılığıyla olmasıdır.

Geçtiğimiz yıllarda Twitter üzerinde oldukça fazla yapılan bu çalışmalar, Instagram’ın daha yaygın kullanılmaya başlanmasıyla beraber bu mecraya kaymaya başladı.

Kendi içeriklerini üreten influencer’larla çalışmayı seçerseniz,, bu kişiler markanız ve ürünlerinizle ilgili orijinal içerikler üreteceklerdir. Farklı kanallar üzerinde markanızla ilgili içeriklerin üretiliyor olması, marka farkındalığını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra video ya da görsel paylaşımlarında da sosyal mecralar üzerindeki görünürlüğünüzü artırmış olursunuz.

Doğru bir influencer ile çalışmak için araştırmalarınızı detaylıca yapmanız oldukça önemli. Bu kişinin hedef kitlesini, erişim ve etkileşim oranlarını, daha önceleri hangi markalarla işbirliği yaptığını araştırmanız gerekir.

Bu araştırmalar sonucunda bu kişiyle çalışıp çalışamayacağınıza karar verebilirsiniz. Detaylı ve doğru araştırmayı yapmadan biriyle anlaşmanız halinde beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Sosyal medya deneylerine göre, tüketicilerin satın alma kararlarına takip ettikleri insanlar önemli bir şekilde etki etmektedir.

Bu sebeple de influencer marketing çalışmaları yapmaya başladığınızda, tüketicilerin satın alma kararlarına da doğrudan etki etme şansınız olur.

Çünkü bu Influencer hesaplarının geniş hedef kitleleri olduğu için, çok takipçili hesaplardan yapacakları paylaşımlar sayesinde, markanız ve ürünlerinizle ilgili oluşturulmuş içerikler daha geniş kitleler tarafından görünür ve bu marka ve ürün bilinirliğinizi artırmanızı sağlar.

Eğer siz de örneğin anne-bebek kategorisinde satıcı iseniz markanızı oluşturduktan sonra ilk yapmanız gereken sosyal mecralarda anne-bebek ile ilgili sayfalara ya da Influencer’lara reklam vermeniz.

Örneğin spor malzemeleri ve sporcu gıda takviyeleri satan online bir mağazanız varsa internet kullanıcılarının yakından takip ettiği bir sporcuya, kitap satan bir online mağazanız varsa okurların yakından takip ettiği bir Influencer’a reklam verebilirsiniz.

Bu reklamları doğrudan Tv reklamları ‘Ben bu ürünü kullanıyorum, çok kaliteli’ gibi bir tema ile değil de sanki Influencer, günlük rutinine bu ürünü yerleştirmiş gibi dizayn edebilirseniz müşterilerin gözüne daha sevimli görünecektir.

Bunu yapmanın en kolay yolu da anlaştığınız Influencer’ın ürününüzden bir videosunda kısaca bahsetmesi ya da bir fotoğrafta arkada dikkat çekecek şekilde koymasıdır.

Bu gibi uygulamalar müşterilerin nezdinde daha güven vermektedir. Influencer Marketing, günümüzde neredeyse tüm sektörler için kullanılabilmektedir.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları