İkna Edici Ürün Tanımları Yazmak için 4 İpucu

Birçok e-ticaret girişimcisinin ürün sayfası oluştururken karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, doğru ürün açıklamalarını yazmaktır. Bir ürün sayfası, ürünün satılabilirliğinde önemli bir rol oynadığı için önemlidir. Ürün sayfaları, müşterilere ürününüz hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri sunmak için ürün hakkında önemli bilgiler içermelidir. Müşterileri satın alma işlemini tamamlamak için bu “Sepete Ekle” düğmesini tıklamaya ikna etmeniz gerekmektedir.

Temel olarak, buradaki sonuç, trafiği ücretli müşterilere dönüştürmek için ikna edici ürün açıklamalarını kullanmaktır. Kolay bir iş olmayabilir, ancak aşağıdaki ipuçları yardımcı olacaktır:

Hedef Pazarınızı Tanıyın

Geniş bir satın alma kitlesine hitap etmek için ürün açıklamaları yazmak etkisizdir. Bunun nedeni, doğrudan istediğiniz kitleye ulaşamayacak olmanızdır. Pazarınızı daraltmak için hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bunu başardıktan sonra, bir sonraki adım izleyicilerinize daha kişisel bir şekilde hitap edecek açıklamalar bulmaktır.

Öte yandan, hedef demografinizi belirleyemiyorsanız, ürünlerinizi ne tür müşterilerin satın aldığını bilmek için satış geçmişinizi incelemek en iyisidir.

Açıklamalarınızı Okumayı Kolaylaştırın

Ortalama internet kullanıcıları için, iyi yazılmış ürün açıklamaları , kötü yazılmış olanlardan farklı değildir: Çok uzunsa, sonuna atlarlar veya sayfayı kapatırlar.

Alıcıları içeriğinizi okumaya teşvik etmek için, akılda kalıcı başlıklar yapmanın yanı sıra, içeriğinizdeki fikirleriniz arasında bir ayrım oluşturun ve iletmek istediğiniz her nokta için kısa ama kısa alt başlıklar ekleyin. Bu şekilde, kitlenizin hızlı bir şekilde tarasalar bile içeriğinizin mesajını alması daha kolay olur. Ayrıca, fikirler arasında görsel bir alan sağladığı için okumayı  kolaylaştırır, böylece kitleniz okurken bunalmaz. Çoğu müşterinin açıklamanın tamamını okumadığını, ürünle ilgili önemli ve ilginç bilgileri tarama olasılığının daha yüksek olacağını unutmayın.

Ürün Özelliklerinin Avantajlarını Vurgulayın

Alıcılar sadece bir ürünün özellikleriyle değil, aynı zamanda faydalarıyla da ilgilenirler. Açıklamalar yazarken, tüketicilerin günlük aktiviteleri ile en alakalı özellikleri sağlayın. Mümkün olduğunca ürünlerin gerçek hayattaki faydalarını iletin. “Ne” üzerinde değil “nasıl” üzerinde durun.

Müşterilerin Duyularına Hitap Edin

Ürün açıklamaları yazmak, tüketicilerin zihninde bir resim çizmek gibidir: Onlara, ürününüzün nasıl kullanıldığını veya kullandıklarında nasıl çalıştığını yazılı kelimelerle söylersiniz. Bunu başarmanın bir yolu, alıcıların ilgisini çekmeye yardımcı olan duyusal kelimeleri birleştirmektir. Örneğin, çikolataları tanımlamak istiyorsanız, “gevrek”, “pürüzsüz” veya “kadifemsi” gibi kelimeler kullanın. Bu tür ürünleri tarif ederken çok yaygın olan klişe ve “tatlı” gibi genel kelimeleri kullanmaktan kaçının. Bunun yerine, daha belirgin ancak olumlu duyusal sıfatların kullanılmasıyla her özelliği cazip bir yararı haline getirin.

Sonuç

Ürün açıklamaları, bir e-ticaret sitesinin yapı taşlarıdır. E-ticaret işletmenizin yalnızca Google’ın algoritmasında değil, hedef kitlenizin gözünde de gelişmesini istiyorsanız, bilgilendirici, açıklayıcı ve ikna edici ürün açıklamalarına sahip olduğunuzdan emin olarak başlamanız gerekir. Bu sadece markanızın imajını oluşturmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda markanızın mesajını müşterilerinize iletecek bir kanal olacaktır.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir