E-TİCARETTE ÜRÜN TANITIMI

Önceki yazımızda size müşteri memnuniyeti sağlamanın püf noktalarını anlatmıştık. Bugünkü yazımız ise ürünlerimizin tanıtımına dair olacak.

Ürün Başlığını nasıl belirlemeliyiz?

Birinci adım, satacağınız ürüne karar verdikten sonra, onun niteliklerini belirlemeniz. Örneğin, telefon şarj kablosu satmayı planlıyorsanız, onun hangi telefonlarla uyumlu olduğunu, uzunluğunu ve başka öne çıkan özelliklerini (hızlı şarj etme vb. Gibi) belirlemelisiniz. Bu sayede, ürününüzü adlandırırken ve müşteriye sunarken onun aradığını kolayca bulmasına yardım edeceksiniz. Ürün başlığını  adlandırma şekliniz ise, önemli özelliklerini öne çıkarmalı. Örneğin, iPhone uyumlu, 1 metre, hızlı şarj etme özelliği olan kablo. Bu konuda size özel önerimiz ise, satış yaptığınız platformda ürünlerinizi kategorize ederken bu belirgin özelliklere dikkat ederek ayrım yapmanızdır. Bunları yaptığınız takdirde müşteri aradığını kolayca bulacak ve zaman kaybı olmadığı için memnun olacaktır. 

Ürün Açıklamasında nelere dikkat etmeliyiz?

Sıra geldi ikinci adıma. Burada ise size ürününüzün açıklamasını nasıl yazacağınızı anlatacağız. Şöyle ki, ürününüzü önemli özelliklerini öne çıkararak adlandırdıktan sonra açıklama yazmanız da gerekir. Burada ise, daha detaylardan bahsetmelisiniz, ürünün niteliklerinden en ince detaya kadar bahsetmelisiniz. Bu detaylar, ürünün rengi, çıktığı sene, kıyafetse hangi bedenlerde olduğu, şarj kablosuysa kaç Watt ile şarj ettiği vb. olabilir. Her zaman rakiplerinizden  bir adım daha öne çıkmak için, satışa sunduğunuz üründe bir farkındalık oluşturmanız önemlidir.Ürün açıklaması kısmında bu konuya değinebilir müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Yukarıdaki iPhone örneğinden devam edersek, açıklama kısmında iPhone 5 ve sonrası için uyumludur, Çin menşeliidir vb. Özellikleri yazabilirsiniz. Bu da müşterinin sonradan yanlış anlaşılmalar, eksik özellikler gibi sebeplerle size ürünü iade etmek istemesini önleyecektir.

Ürün görselleri nasıl olmalı?

Tüm bunları yaptıktan sonra üçüncü adım, ürün tanıtımını destekleyecek ögelerde. Ürünü satış yaptığınız platformda sergilerken en önemli unsurlardan biri de kullandığınız görsellerdir. Müşteri hep yazdıklarınızı destekleyecek kanıtlar arar, siz de bunları gösterirseniz güvenirliğiniz artacaktır. Görsellere dair önerilerimiz ise, ürünün fotoğrafını çekecekseniz eğer, özenle çekmeniz, birkaç açıdan çekerek ürünün tamamını müşteriye göstermenizdir. Eğer teknolojik vb. Aygıt ise sattığınız ürün, ürünün çalışır halini içeren bir video de çekebilirsiniz. Bunlar sayesinde müşteri ürününüz hakkında tüm bilgilere sahip olacaktır.

Bunları yaptığınız zaman, ürün tanıtımınız müşterinin tüm beklentilerini karşılayacak ve satış sonrası doğabilecek sorunları büyük ölçüde engelleyecektir.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları