E-Ticarette Gıda Kategorisi

Günümüzde internet kullanıcılarının birçoğu yeme-içme ihtiyaçlarını online kanallar aracılığıyla gidermeye başladı.

Büyük yemek firmalarının web siteleri, eve ve ofise yemek söyleyebildiğiniz uygulamalar büyük bir ilgiyle artmaya başladı. Bu uygulamaların reklamları kullanıcıların karşısına sıklıkla çıkarak tanınırlığını ve kullanıcı sayısını arttırmayı hedefliyor.

Tüm dünyada inanılmaz bir performans sergileyen e-ticaret  sektörünün hız ivmesi de gıda sektörünü etkilediği gibi birçok sektörün geleceğini de şekillendirmeye başladı.

Potansiyel kullanıcıların internet, dijital dünya ve mobile olan bağlılığı artıkça sektörler de bu alanlarda kendini geliştirmeye ve dijital pazarlamaya önem vermeye başladılar.

Perakende gıda sektörü de bu değişime ayak uyduran sektörlerden biri. Kullanıcılar artık sadece kıyafetlerini ya da elektronik aletlerini değil, günlük tükettikleri gıdaları da internet üzerinden almayı tercih ediyorlar.

Marketlere gidip alacakları ürünü kendi elleriyle seçip paketlerini eve taşımak yerine sadece bir tık uzaklarında olan sanal marketlerden ve e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparak işlerini kolaylaştırıyorlar.

Bu sisteme Migros Sanal Market, Getir, Glovo ve Yemeksepeti gibi girişimleri örnek veririz. Bu uygulamaların hızlıca artması kullanıcı alışkanlıklarının değiştiğini kanıtlar cinsten.

Perakende gıda online mağazalarda gelişiyor

Günlük hayatı yoğun olan özellikle çalışan kesim, gıda alışverişlerini de hızlı bir şekilde halletmeyi tercih etmeye yöneldikçe perakende gıda sektörü de e-ticaret alanında gelişme gösterdi ve şu an sektörde rol oynayan mağazaların büyümeleri e-ticarette attıkları adımlarla doğru orantılı ilerliyor.

Şu an perakende sektöründe fiziksel mağazaların müşteri sayısı ve kazanç oranı, online mağazaları kullananlarla oldukça yakın.

Örneğin Antep’te yerel halk tarafından iyi bilinen bir baklavacı İstanbul’daki müşterilerine kargoyla ürün yollayabiliyor, Denizli’deki meşhur bir helvacıdan sipariş verip, hızlıca elinize ulaştığını görebiliyorsunuz ya da Türkiye’de yağılan bir gıda ürününün Amazon’da satıldığına şahit olabilirsiniz.

Bu da perakende sektörünün dijital dönüşüme uyum sağlayarak online mağazalara yönelmesinin gerekliliğini bizlere kanıtlıyor.

Perakende gıda popülariteyi yakalamalı

E-ticarete adım atmış birçok gıda ve restaurant  markası var. Bu da büyük bir rekabet ortamı doğuruyor ve rakiplerinin önüne geçerek kullanıcıyı satın alıma yöneltmek gittikçe zorlaşıyor.

Bu durumda da perakende gıda işi yapan e-ticaret  firmalarının popülariteyi iyi takip etmesi ve müşterilerin ihtiyaçlarını iyi analiz etmesi gerekiyor.

Örneğin son dönemde gıda sektöründe  sağlıklı beslenme, şekersiz ve glutensiz beslenme revaçta.  Perakende gıda işi yapanların bu popüler konulara yönelik ürün çıkarmaları diğer markaların bir adım önünde olmalarını sağlayacaktır.

Bu konularda ürün arayan kitleyi etkileyebilmek için de sektörün ihtiyaçlarını iyi bilmek gerekiyor.

Bu ihtiyaçlara yönelik ürün çıkarmak ve bu konularda aksiyon alan influencer’larla birlikte ürün lansmanı yapmak büyük küçük farketmeksizin tüm markaların önceliği olmalı.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir