E-Ticaret Endüstrisindeki Güvenlik Sorunları Nelerdir?

Güvenlikle konular-in-e-ticaret

Teknolojideki büyüme, herkesin dünya çapında bilgi gönderip almasını sağlar. Yıllar önce insanlar sadece tek yönlü olan bilgileri gönderiyorlardı. Ancak, pazarlama, ticaret, satın alma ve satış gibi alanlarda ortaya çıkan teknoloji gelişmeleriyle tüm bu işlemler çevrimiçi olarak gerçekleşmeye başladı.

E-ticaret herkes için çok uygundur. Ancak ve ancak e-ticarette güvenlik sorunları riski daha yüksektir.

E-ticaret internet üzerinden mal ve hizmet satmayı içeren bir dizi faaliyetler topluluğuna verilen isimdir. E-ticaret kullanımındaki artış, daha yüksek güvenlik önlemlerine ve ayrıca çevrimiçi işlemlerde güvenlik sorunlarının artmasına neden olmuştur. Kredi kartı bilgileri, banka hesapları, kişisel bilgiler gibi hassas bilgileri içeren çok sayıda müşteri verisi risk altındadır. Güvenlik, e-ticaret endüstrisindeki en büyük sorundur, çünkü güvenlikten ödün verilirse müşteriler inancını kaybedecektir.

Gerçek güvenlik önlemleri olmadan, müşterilerin verilerini kaybetme riski de büyüktür.

Dijital mağazalardaki veya e-mağazalardaki sahtekarlık, fiziksel tuğla harcı mağazalarına kıyasla daha güçsüzdür. E-ticaret güvenlik tehditleri ve çözümleri bir e-ticaret işinde büyük endişe kaynağıdır.

E-ticarette güvenlik sorunları:

1. Bütünlük ve Kimlik Doğrulama

Güvenlikle konular-in-e-ticaret-vaka çalışması-Bütünlük-Kimlik Doğrulama

Alıcıya gönderilen mesaj gönderildiği gibi kalmalı ve değiştirilmemelidir, buna veri bütünlüğü denir. E-ticarette veri bütünlüğünün tahrip olma şansı vardır. Veriler bir bilgisayardan diğerine aktarıldığında veri hataları oluşabilir. Veriler, hatalar veya virüsler nedeniyle değiştirilebilir veya değiştirilebilir. Donanım hasarları nedeniyle veriler kalıcı olarak kaybolabilir.

Veri bütünlüğüne yönelik tehditleri en aza indirmek için, verilerin günlük olarak yedeklenmesini sağlayın, geçersiz veri girişini vb. engelleyen kullanıcı ara yüzleri sağlamalısınız. Hata düzeltme ve algılama yazılımının kullanılması bütünlüğün korunmasına yardımcı olacaktır. Böylece e- ticaretteki güvenlik sorunları sürekli izleme ile en aza indirilebilir.

Kimlik doğrulama, bir kullanıcıyı diğerine tanıtan bir prosedürdür. Kimlik doğrulama iki yönlü bir işlemdir. Genellikle iletilecek mesajın doğru hedefe ulaşması gerektiğini doğrular.

  • Kullanıcı kimliğini doğrulanmalı veya sisteme kanıtlanmalıdır
  • Sistemin kimliği doğrulaması gerekir.

2. İnkar Etmeme

e-ticaret-güvenlik-tehditler-ve-çözümler-İnkar edilemez

 Kayıtlı bir e-posta üzerinden gönderdiğiniz maili alıcı e-postanın teslim edildiğini inkar edemez. Aynı şekilde, yasal bir belge tanığın imzalamasını gerektirir böylece bunu reddedemez.

Kısacası inkâr etmemek, kimse tarafından inkâr edilemeyeceğinin garantisidir.

3. Gizlilik

nasıl yapılır-üstesinden-güvenlik-konularla-in-e-ticaret-Gizlilik

Gizlilik, bilgi veya verilerin yetkisiz kullanıcılardan korunmasıdır. Satıcı ve müşteri arasında paylaşılan veri veya bilgilere yalnızca onlar tarafından erişilebilir olmalıdır. Gizlilik, antivirüs yazılımı kullanımı, iyi şifreleme ve şifre çözme yöntemleri kullanılmalıdır.

gizlilik ve güvenlik-sorunlar-in-e-ticaret-gizlilik

Kullanıcılar herhangi bir çevrimiçi işlem yaptığında, kullanıcılarla ilgili tüm bilgiler sahibinin veri tabanında saklanır. Bilgiler yanlış kullanılırsa ne olur?

Her e-ticaret web sitesinin kendi gizlilik politikaları vardır. Müşteriler, web sitelerinden mal veya hizmet kullanmadan önce bunları bir kez incelemelidir. Müşteriler, e-ticarette gizlilik ve güvenlik konularında çok endişe duyuyorlar.

Satıcılar, web sitelerini bilgileri dağıtmak için müşteriler üzerinde işlem yapma konusunda yasal haklara sahip olduğundan, müşterilerin büyük sorunlardan geçmesi gerekecektir. Bu nedenle, e-ticaretteki güvenlik sorunlarının hem satıcının hem de müşterilerin üzerinde kesinlikle bir etkisi olacaktır.

E-ticarette güvenlik saldırıları türleri:

1. Hizmet reddi ve dağıtılmış hizmet reddi saldırıları

Dağıtılmış hizmet reddi saldırıları, bir sitenin sunucusunu aşırı yükler ve siteyi çevrimdışı yapar. Web sitesindeki trafiği bozma girişimidir. DDOS trafik sıkışmasına benzer, kullanıcının hedefe ulaşmamasını sağlar.

2. Şifre

Bilgisayar korsanları, algoritmaları kullanarak müşterilerin şifrelerini kolayca kırabilirler (hackleyebilir) ve daha sonra hassas bilgilere sahip kullanıcı hesaplarına erişebilir. Hatta sunucu ve veri tabanı şifrelerini kırabilirler (hackleyebilirler). Bu nedenle, güçlü parolalar oluşturmaya çalışın.

3. Kimlik Avı

‘Harekete geçmelisiniz’ gibi işlem bağlantılarına sahip çeşitli postalar almış olmanız gerekir; bağlantıya tıkladıktan sonra, oturum açma veya diğer kişisel bilgiler gibi bilgilerinize erişilebilir olabilir.

4. Orta saldırıdaki adam

Ortadaki adam, sunucu ve istemci arasındaki iletişimin kesildiği zamandır. İstemciye gönderilecek bilgiler değiştirildiğinde, veriler kaybolur. Bir örnek gizli dinleme, bunun içinde saldırgan istemciye ve sunucuya ayrı ayrı bağlanır ve istemci ile sunucu arasındaki iletişim gibi görünecek şekilde aralarındaki iletileri iletir.

Bu saldırıyı önlemek için kanalın şifrelenmesi ve şifresinin çözülmesi gerekir. Böylece iletişim güvenlidir.

Bir e-ticaret güvenlik planı nasıl uygulanır?

uygulamak-an-e-ticaret-güvenlik-planı

Risk analizi yapın

Her şeyden önce güvenlik planları risk analizi ile başlar. Bu nedenle, kuruluşa ve web sitelerinin türüne bağlı olarak, güvenliği etkileyebilecek alanları planlayın.

2. Bir güvenlik planı geliştirin ve uygulayın.

Güvenlik planı, riskleri, bu risklerin meydana gelebileceği alanları ve bu riski ortadan kaldıran veya azaltan mekanizmaları tanımlayan bir grup güvenlik beyanıdır.

3. Takım oluşturun

Güvenlik planını uygulamak ve bunlara bakmak için, yetenekli yöneticilerle sağlam bir ekip oluşturun, onları eğitin, yönetimi güvenlik tehditleri ve önlemleri hakkında bilgilendirin, güvenlik araçlarını zamanında koruyun vb.

4. Güvenlik denetimleri yapın

Zamanında yapılan denetimler, güvenlik planlarında gelişmekte olan büyümenizi izlemenize yardımcı olacaktır.

E-ticarette güvenlik sorunlarının üstesinden nasıl gelinir?

1. Sunucu Güvenliği

Kullandığınız web barındırma şirketinin ana endişeniz olarak güvenliğiniz olduğundan emin olun. Sunucu tarafı güvenlik duvarı, SSL sertifikaları, CDN ekleme seçenekleri vb. sağlanmalıdır.

Sunucu Güvenliği, e-ticaretteki güvenlik sorunlarının üstesinden gelen ilk ve en önemlisi olmalıdır.

2. SSL (Güvenli Yuva Katmanı) Sertifikaları

Tüm e-ticaret web siteleri için, güvenli bağlantıları kolaylaştırmak için SSL sertifikalarına sahip olmak zorunludur, çünkü bu sertifikalar çevrimiçi perakende iş kimliğinin doğrulanmasında ve kasada verilerin güvenliğinin sağlanmasında çok yararlıdır. Bu sertifikalar ayrıca müşterileri finansal çevrimiçi sahtekârlıklardan korur.

3. Sağlam parolalar belirleyin

Bilgisayar korsanları çoğu e-ticaret sitesinde kullanıcıların hesaplarına kolayca erişebilir. E-ticaret siteleri bile kullanıcıdan daha güçlü şifreler istemez. Bilgisayar korsanları teknoloji konusunda bilgili olduklarından, çeşitli algoritmalar kullanarak şifreleri kolayca bulabilirler. Bu nedenle, web siteleri kullanıcılardan alfabe ve sayılardan oluşan bir şifre girmelerini istemelidir.

4. Ödeme Ağ Geçitlerinin Güvenliği

Web sitenize bütünleşmiş edilen ödeme ağ geçitleri, sağlayıcıların en büyük endişe kaynağı olarak güvenliğe sahip olmalarını sağlar.

5. Güvenlik Duvarı

Bilgisayarınız ve web siteniz için bir güvenlik duvarı edinin. Yetkisiz kullanıcıların veri göndermesini ve almasını engeller. Güvenlik eklentileri zaten güvenlik duvarına sahiptir.

6. Güncellemeler

Bilgisayarınızın, yazılımınızın, php sürümünüzün, virüsten koruma yazılımınızın, bilgisayar ağınızın, web site yazılım eklentilerinizin, temalarınızın vb. Herhangi bir güncellemesini aldığınızda her şeyi güncel tutun. Eğer yukarıdakilerden herhangi biri güncelleme olmadan devam ederseniz e-ticaret işiniz için bir risk olabilir.

7. Antivirüs Yazılımı

Virüsten koruma yazılımı web sitesinin korunmasına yardımcı olur. Kötü amaçlı yazılım taraması, günlük bulut yedeklemeleri, IP izleme, güvenli şifreler vb. İçeren bir virüsten koruma yazılımı edinin.

8. Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı

PCI, e-ticaretteki web sitelerinin güvenliği ile ilgili kurallara sahiptir. Ödeme işleme, web hosting vb. İle ilgili bir dizi kuraldır. E-ticaret web sitesi sahipleri, sitelerini oluşturmak ve sürdürmek için bu kuralları izlediğinden ve uyguladığından emin olmalıdır.

9. Şifreleme / Şifre Çözme, Şifreleme

Kanal güvenli olmalıdır. Şifreleme ve şifre çözme veya çeşitli şifreleme teknikleri kullanılarak yapılabilir.

Sonuç

E-ticarette güvenlik sorunları en büyük endişe kaynağıdır. Amaç, müşterilere çevrimiçi alışveriş yapmak için güvenli ve güvenli bir ortam sağlamaktır. Eğer korkutursanız veya endişeleniyorsanız, kendinize yardımcı olması için profesyonel bir ortak edinin, ancak güvenlikten asla ödün vermeyin.

Yetkisiz erişimi korumak, kaybı önlemek, finansal alanları korumak vb. E-ticaret güvenliği altındadır. Kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre sağlam bir güvenlik planı geliştirin.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları