E-Ticaret Girişimcilerinin Yaptığı Hatalar

HESAPLANMAYAN GİDERLER

Öngörülemeyen giderleri satıcılar genelde hesaba katmazlar ve çoğu zaman bu giderler ürününüzün maliyetinden çok daha önemli hale gelir.

Hesaplanmayan giderler sürekli ürün karınızdan götürerek, satışlarınızın başarısını azaltır.

Ufak tefek demeden tüm giderleri hesaba katmalı, gelir-gider tablonuzu tüm masraflarınızı baz alarak oluşturmalısınız.

Ürünün maliyetleri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken en önemli detay ekstra masrafları da göz önünde bulundurmaktır.

Kargo, paketleme ve faturalama masrafları gibi görünmeyen giderleri ürününüzün satış fiyatı  üzerinden ayarlamanızda veya bu giderleri minimuma indirmenizde yarar var.

 

ÜRÜN VE PİYASA ANALİZİ

Ürün satışına başlamadan önce detaylı bir piyasa analizi yapmalısınız. Öncelikle rakiplerinizin satış grafiklerini iyi analiz etmeli, kar-zarar ve maliyet tablonuzu detaylı bir şekilde oluşturmalısınız.

Girişimcilerin belki de yaptığı en büyük hatalardan biri satacağı ürün eğer çok kaliteliyse,  fiyatı yüksek olsa bile rahatlıkla satacaktır diye düşünmeleridir.

Halbuki her zaman kalite-fiyat konusunda bu tür bir doğru orantı geçerli olmayabilir.

Fiyat odaklı rekabetin yüksek olduğu e-ticaret platformlarında ürün satarken rakiplerinizin fiyatlarını analiz etmelisiniz.

Rakibinize göre daha kaliteli ürün satmalı ve ulaşılabilir fiyatlarda ürün fiyatlandırması yapmanız müşterilerin dikkat çekecektir.

 STOK KONTROLÜ

Stoklarınızı sürekli yakından takip etmeniz ve güncel tutmanız hesap sağlığınız açısından oldukça önemli.

Özellikle birden fazla online pazar yerinde satış yapıyorsanız stoklarınızı takip etmek zorlaşabilir.

Karışıklık olması durumunda stoğunuzda bitmiş bir ürünü online’da müşterinin satın alması mümkün.

Bu gibi aksaklıkları yaşamamak için stoklarını düzenli olarak kontrol etmenizi ve zorlandığınız noktada pazar yeri entegrasyonu kullanmanızı öneririz.

Gün içinde fazla satışın olduğu zamanlarda sürekli kağıt fatura kesmek can sıkıcı olabilir.

 E-faturaya geçerek bir entegrasyon programıyla çalışmanız fatura konusunda da iş yükünüzü azaltacaktır.

 SATIŞ SONRASI TAKİP

Ürününüzü tasarlama aşamasında paketleme ve dizaynın, sonrasında izlenecek doğru lansman ve reklam stratejilerinin öneminden önceki yazılarımızda sıklıkla bahsettik.

 Ürün maliyetlerinizi arttırmayacak şekilde ama özenli ve dikkat çekici bir paketleme yapmanız ürün lansmanı sırasında şansınızı ve ürününüz için dönüşüm oranınızı arttıracaktır.

Mağazanızı ve ürün sayfanızı detaylı ve özenli bir şekilde hazırlamalısınız. Ürün başlığı, fotoğrafları ve açıklamaları satışlarınızı doğrudan etkileyecek unsurlar.

Ürününüzü satışa sunduktan sonraki süreçte de müşteri memnuniyetiniz için detaylı bir şekilde çalışmalısınız.

 SÜREKLİ TREND ÜRÜNLERE YÖNELMEK

Birçok e-ticaret platformunda zaman zaman trend olmuş astronomik satışlar gerçekleştirmiş ürünler bulunmaktadır. Bir dönem trend olan stres çarkı gibi. Bu gibi ürünlerin ömrü kısa olacaktır.

Eğer kendinize kalıcı bir iş modeli geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken her dönem satabilecek kalıcı bir ürün bulmaktır.

Bunların yanında hızlıca kar edebilmek için trend ürünleri yakalayabilirsiniz. Yeni ürünleri sürekli takip etmeli lakin hata payını en aza indirgemek için kısa dönemde bir anda trend olan ürünlerden uzak durmanızı öneririz. 

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir