E-Fatura Hakkında Bilinen Yanlışlar

E-fatura, 2010 yılından itibaren hayatımızda yer alsa son zamanlarda sıkça söz edilen konulardan biri haline geldi. E ticaretle ilgilenenlerin sayısı arttıkça, fatura ve arşiv konuları sıkça gündeme gelmeye başladı.

Ancak ilk çıktığı zamanlarda maliyeti fazla olması nedeniyle pek tercih edilmediği için kullanıcılar tarafından pek bilinmiyordu.

 Günümüzde ise e fatura işlemlerinin maliyetinin oldukça azalmasıyla ve bazı firmalar için zorunlu tutulması nedeniyle sıkça tercih edilmeye başlandı.

Kolay ve pratik kullanımı, kağıt israfının önüne geçmesi, iş yükünü azaltması açısından şirketlere ve bireysel satıcılara avantaj sağlıyor. Siz de ticari işletme sahibiyseniz arşiv tutma zorunluluğundan sıkıldıysanız, e-faturaya geçmenin tam vakti!

Bunun yanı sıra her gelişmede olabileceği e-fatura hakkında da yanlış bilinen detaylar ve kullanıcıların aklında birçok soru mevcut. Sizler için e-faturaya geçmek isteyen kullanıcıların özellikle internette sıklıkla karşılaştıkları yanlış bilgileri derledik.

Şahıs Şirketleri E-fatura Kullanamaz!

Belki de yanlış bilinen ilk detay, e-faturanın şahıs şirketleri tarafından kullanılamaması. Matbu fatura gibi maliyetli süreçlere girmeden ve dijital ortamda rahatlıkla oluşturulabilen bu fatura çeşidini, şahıs ya da limited fark etmez, her şirket kullanabilir.

Yani e-fatura sistemine geçmek için şirketinizin hacmi aslında pek de önemli değil.

Mali Mühür Çok Masraflı!

 E fatura sistemine geçmek için mali mühür alınması gerekiyor. Evet bu doğru lakin mali mühür ücreti sanılanın aksine çok maliyetli değil.

Mali mühürü, şirketin dijital ortamda kullanabileceği elektronik kaşesi olarak düşünebilirsiniz.

Bu elektronik kaşeyi almak için de mali mühür ücretinin ödenmesi zorunlu. 2018 yılında gelir idaresi tarafından ücretler düşürüldüğü için uygun fiyatlarda mali mühür almak artık mümkün.

2019 yılında mali mühür almak için ödenecek tutar ise tüzel kişiler için 270 TL+KDV, gerçek kişiler için 150 TL+KDV olarak değişiyor.

E-fatura Kullanmayan Müşterilere E-fatura Gönderilemez!

Bu konu hakkında yanlış bilinen bir diğer bilgi ise; e-fatura kullanmayan müşterilere fatura gönderilememesi hususu.

Müşteriler ve firmalar kullanmasa da e-faturayı karşı tarafa kolaylıkla göndermeniz mümkün. Ayrıca e-arşiv olarak da müşterilerinize e-fatura gönderebilirsiniz.

E-fatura ile İptal – İade Yapılamaz!

E-faturada da matbu fatura gibi iptal ve iade işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. E-faturayı gönderdikten sonra karşı tarafın 7 gün içesinde faturayı reddetmesi üzerine fatura değiştirilebiliyor.

Eğer e-arşiv fatura gönderildiyse karşı tarafın reddini beklemeye gerek kalmadan 7 gün içerisinde iptal ve iade kolaylıkla yapılabilmekte. Burada önemli olan husus; 7 günlük onay süresini aşmamaktır. Onay süresini aşan işlemler geçersiz sayılacaktır.

E-fatura Sistemi Zor ve Karmaşık!

Bu sistem, dijital dönüşümün bir parçası olarak özellikle bireysel kullnıcılar için zor ve karmaşık gibi durabiliyor.

Lakin e-faturanın en önemli özellikleri olarak hızlı ve kolay kullanımlı olmasını sayabiliriz. Mali mühür ve e-fatura sistemine geçiş başvuruları online ortamdan kolaylıkla yapılabiliyor. Sonrasında ise sadece sistemi onaylayarak kullanması kalıyor.

E-faturaya geçtiğinizde elle kağıt fatura kesmek ile online olarak bunu yapmanın arasında çok fazla iş yükü miktarı olduğunu göreceksiniz.

Bir entegrasyon firmasıyla anlaşmanız ve e-faturalarını hazır şablon üzerinden basmanız size oldukça kolaylık sağlayacak ve zaman kazandıracaktır.

Sizin için önerdiklerimiz

Pazaryeri Satıcıları Finans Karmaşası

Ön muhasebe pazaryeri satıcılarının en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir.  Bunun temel sebeplerinde pazaryeri tarafından yapılan küçük kesintileri farkına varamadan satış yapmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir